Voršilkám vadí akty s Broukem Pytlíkem. Chtějí je zakrýt

Praha – Na plátnech výtvarníka Romana Franty, která je od začátku ledna do 24. ledna k vidění v galerii Nová síň, glosuje Brouk Pytlík ve společnosti ženských aktů českou společnost posledních dvaceti let. Galerie je ovšem součástí budovy patřící Řádu sv. Voršily a voršilky jsou údajně Frantovými obrazy pobouřeny. Mimo jiné chtějí, aby byl z budovy odstraněn poutač s ženským aktem, který na výstavu Big Party – B. B. (K)now upozorňuje.

Voršilky podle tajemnice galerie Markéty Polákové v pondělí předaly věc právnímu zástupci, protože byla zřejmě porušena smlouva mezi nimi a galerií. Podle smlouvy totiž galerie nesmí svou činností poškozovat dobré mravy.

Umělecký ředitel galerie Josef Achrer pro úterní Mladou frontu uvedl, že celou situaci považuje za nedorozumění, které chce vyřešit, aby nemusela být Frantova díla odstraněna. V rozhovoru pro ČT24 ovšem za původce stížnosti neoznačil voršilky, ale laickou veřejnost: „Výstava vadí především publiku, laické veřejnosti, která mi po vernisáži začala posílat maily, že nesouhlasí s tím, aby v objektu, který vlastní římskokatolická církev, byly takové obrazy. To mě donutilo udělat úpravy u dvou obrazů.“ 

Video Rozhovor s Romanem Frantou a Josefem Achrerem
video

Rozhovor s Romanem Frantou a Josefem Achrerem

Přelepil na nich intimní části zobrazených žen černými samolepkami. Roman Franta s přelepováním ani sejmutím obrazů nesouhlasí. Výstavu připravil na nabídku galerie a vůbec by ho nenapadlo počítat s tím, že budova patří voršilkám. „Pro mě je to naprosto nepochopitelná věc. V galerii je určitá svoboda, je něco jako akademická půda,“ uvedl k reakcím, které jeho obrazy vzbudily.