Mácha vyveze do zahraničí české spisovatele

Praha - Rok 2010 je rokem Karla Hynka Máchy a významného českého básníka, respektive české spisovatele, bude připomínat i řada akcí v zahraničí. Česká centra u příležitosti dvoustého výročí jeho narození představí i další české autory, především současné. Například v Bratislavě výstavu Mácha 2010 na Hviezdoslavově náměstí doprovodí sympozium na téma Romantismus ve střední Evropě a performance Romantičtí rebelové.

V Českém centru v Berlíně se představí při autorských čteních Jáchym Topol, Magdaléna Platzová, Markéta Pilátová a Iva Procházková. České centrum Košice pozve Petru Hůlovou a Jaroslava Rudiše. České centrum Mnichov zahájí pravidelné cykly současné české literatury v prostorách Městské knihovny ve Stuttgartu.

Na literaturu se zaměří rovněž centrum v Londýně. V 800 vagonech londýnského metra si budou moci lidé přečíst báseň Miroslava Holuba V mikroskopu. Následovat budou křty anglických vydání knih Kloktat dehet Jáchyma Topola a Sedmikostelí Miloše Urbana či akce u příležitosti reedice klasiků české literatury Oty Pavla, Josefa Škvoreckého a Karla Čapka. V Londýně se uskuteční rovněž kampaň za umístění plakety na dům, ve kterém Čapek pobýval.

V Sofii se počítá s prezentací bulharského vydání románu Evy Kantůrkové Démoni nečasu, ve Varšavě polského vydání knihy Lehni, bestie! Jiřího Kratochvila. Významní čeští autoři se budou moci od března představit i v nejmladším Českém centru v Tel Avivu. Při jeho slavnostním otevření bude prezentována kniha Bojovali na všech frontách, související s výstavou Historického ústavu Akademie věd Židé v boji a odboji. V argentinském Buenos Aires zase tamní centrum zorganizovalo čtení českých pověstí a legend.

Na oplátku

Česká veřejnost se naopak může těšit na tvorbu zahraničních autorů. Čtvrtý ročník Noci literatury sdruží tentokrát 17 kulturních institutů či zahraničních zastoupení evropských zemí, takže na zajímavých místech Prahy se bude 12. května číst z tvorby stejného počtu současných autorů.