Libor Šmoldas zachytil v hudbě čas New Yorku

Praha - Mladý český kytarista a skladatel Libor Šmoldas, člen Organic Quartetu Ondřeje Pivce, vydává na labelu Animal Music své druhé autorské album IN NEW YORK ON TIME. Jak z názvu vyplývá, nahrávky pro album byly pořízeny v New Yorku, a to ve spolupráci se špičkovými hráči, jimiž jsou klavírista Sam Yahel, spoluhráč Joshuy Redmana, Norah Jones nebo Madeleine Peyroux dále lídr vlastních sestav, legendární kontrabasista českého původu George Mraz a bubeník Jeff Ballard, známý v poslední době především jako člen kapely Fly a Tria Brada Mehldaua.

Liborova žena Zeurítia, jejíž debutové album Zeurítia vyšlo u stejného vydavatele v roce 2008, připojila vokál ve dvou skladbách. Album je složené ze Šmoldasových vlastních skladeb v kombinaci s instrumentálními aranžemi šlágrů z muzikálu My Fair Lady z pera legendárního Fredericka Loewa.

Album má vynikající zvukovou kvalitu. Autorem obalu alba je významný grafik Aleš Najbrt ve spolupráci s fotografem Michalem Nanoru, který pořídil fotografie přímo v rámci natáčení.

Libor Šmoldas

(*1982) ve 12 letech začal s kytarou. Během studií na hudebním gymnáziu se poprvé uvedl v pražských jazzových klubech s bluesovou kapelou amerického zpěváka Phila Speata. V roce 2001 začal Šmoldas studovat na konzervatoři Jaroslava Ježka, jako posluchač Jiřího Šindlera. Poté byl přijat na nově otevřené jazzové oddělení konzervatoře - VOŠ vedené Jaromírem Honzákem, kde studoval u Petera Bindera, Josefa Štěpánka a Davida Dorůžky.

2

V roce 2005 získal Libor Šmoldas během živého konkursu ve Freiburgu stipendium na prestižní americké Berklee College of Music, rozhodl se jej však nevyužít a zůstal v Praze. Do USA odjel nabírat zkušenosti až o pár let později, kdy během svých dvou pobytů v New Yorku v roce 2009 studoval u předních jazzových kytaristů, jakými jsou Paul Bollenback, Lage Lund, Mike Moreno, Ben Monder, Steve Cardenas či Peter Bernstein.

Přátelství z konzervatoře s varhaníkem Ondřejem Pivcem vyústilo v roce 2005 v založení skupiny Organic Quartet společně s bubeníkem Tomášem Hobzekem a saxofonistou Jakubem Doležalem. Tato formace se krátce po natočení svého prvního CD Don’t Get Ideas (Cube-Metier, 2006) dočkala velmi příznivých recenzí v českém i mezinárodním tisku včetně ceny hudební akademie “Anděl” za nejlepší jazzovou desku roku.

Svoje vlastní trio si Libor Šmoldas založil v roce 2006. Většinu repertoáru tvořili jeho původní skladby. Další kapela, jíž je Libor členem, je projekt jeho manželky, zpěvačky Venduly Šmoldasové, uměleckým jménem Zeurítia. Zaměřuje se především na bossa novu s důrazem na autenticitu brazilské hudby a věrnou interpretaci portugalských textů.

Sam Yahel, Zeuritia, Libor Smoldas, George Mraz, Jeff Ballard
Sam Yahel, Zeuritia, Libor Smoldas, George Mraz, Jeff Ballard