„To byla doba nastupující normalizace, doba útlaku. Nebyl v tom ode mne žádný kalkul, ale člověk se prostě zamýšlel nad tím, co dál, když slovo nemá žádnou výpovědní hodnotu,“ upřesnil pro ČT24 básník.
Vedle olejů a kreseb nabízí první veřejná výstava výtvarných děl Kuběny také pět barevných masek z lepenky, které před lety využil při recitaci svých veršů. „Děsil jsem se šedivé, hnědé a všech špín,“ podotkl ke svým dílům letos čtyřiasedmdesátiletý Kuběna.

Reportáž Jiřího Svobody
Jiří Kuběna patří mezi básníky, kterým režim nepřál. „Dnes už je knížetem moravských básníků, ale dlouho byl odstrčen, nevnímán. Jirka je tvořivý a veliký básník,“ řekl k osobě Jiřího Kuběny Václav Havel.
Český básník Jiří Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert
Je povoláním historik umění. Bývá řazen k typickým zástupcům odvrácené strany tuzemské literatury, která nemusí být veřejnosti příliš známá. V padesátých letech spolupracoval s Šestatřicátníky Václavem Havlem či Josefem Topolem, publikoval v 60. letech, poté dlouho vydávat nesměl a prožíval normalizační izolaci v samizdatu. Po roce 1989 mimo jiné působil jako kastelán hradu Bítov.
Skupinu Šestatřicátníci dal dohromady tehdy sedmnáctiletý Václav Havel v letech 1953 až 1954. Ze skupiny vzešla řada spisovatelů a publicistů významných pro dějiny české kultury.
