Básník Kuběna se představuje jako výtvarník

Praha – V pražské Knihovně Václava Havla se poprvé představuje básník Jiří Kuběna jako malíř. V rámci uměleckého cyklu Havlova první parta aneb Jaro s Šestatřicátníky vystavuje své práce z konce šedesátých let. Cyklus připomene první umělecké společenství, které exprezident Havel kolem sebe vytvořil v polovině 50. let. Jiří Kuběna je známý jako historik umění, od roku 1994 také jako kastelán hradu Bítov, ale především je kritikou a čtenáři ceněný jako básník. Obrazy maloval v letech 1967 až 1969, jak sám říká, promlouvaly tehdy mnohem víc než psané slovo.

„To byla doba nastupující normalizace, doba útlaku. Nebyl v tom ode mne žádný kalkul, ale člověk se prostě zamýšlel nad tím, co dál, když slovo nemá žádnou výpovědní hodnotu,“ upřesnil pro ČT24 básník.

Vedle olejů a kreseb nabízí první veřejná výstava výtvarných děl Kuběny také pět barevných masek z lepenky, které před lety využil při recitaci svých veršů. „Děsil jsem se šedivé, hnědé a všech špín,“ podotkl ke svým dílům letos čtyřiasedmdesátiletý Kuběna.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Jiří Kuběna patří mezi básníky, kterým režim nepřál. „Dnes už je knížetem moravských básníků, ale dlouho byl odstrčen, nevnímán. Jirka je tvořivý a veliký básník,“ řekl k osobě Jiřího Kuběny Václav Havel.

Český básník Jiří Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert

Je povoláním historik umění. Bývá řazen k typickým zástupcům odvrácené strany tuzemské literatury, která nemusí být veřejnosti příliš známá. V padesátých letech spolupracoval s Šestatřicátníky Václavem Havlem či Josefem Topolem, publikoval v 60. letech, poté dlouho vydávat nesměl a prožíval normalizační izolaci v samizdatu. Po roce 1989 mimo jiné působil jako kastelán hradu Bítov.

Skupinu Šestatřicátníci dal dohromady tehdy sedmnáctiletý Václav Havel v letech 1953 až 1954. Ze skupiny vzešla řada spisovatelů a publicistů významných pro dějiny české kultury.

Cyklus Havlova parta připomene jednotlivé osobnosti šestatřicátníků. Od února do května představí v Knihovně Václava Havla své verše například Jiří Kuběna, Viola Fischerová a Josef Topol.
Jiří Kuběna / výtvarné dílo
Jiří Kuběna / výtvarné dílo
Více fotek
  • Jiří Kuběna / výtvarné dílo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1360/135973.jpg
  • Jiří Kuběna / výtvarné dílo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1360/135972.jpg