Ministr chce Knížáka v NG do konce příštího roku; rozhodnout ale může někdo jiný

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch pravděpodobně ponechá ředitele Národní galerie (NG) Milana Knížáka v čele této instituce ještě téměř tak dlouhou dobu, jak si Knížák sám přeje, tedy do konce roku 2011. Výběrové řízení na Knížákova nástupce chce ministr ukončit nejpozději do poloviny příštího roku. Riedlbauch má ale mandát omezený trváním úřednické vlády do června tohoto roku - jeho nástupce se tak může rozhodnout jinak.

V minulých dnech Riedlbauch mluvil o tom, že by do konce působení svého kabinetu rád konkurz vyhlásil, ale ještě raději také uzavřel. Ministr dlouhou dobu potřebnou na uspořádání konkurzu nyní zdůvodňuje tím, že je třeba zabezpečit „plynulé a bezproblémové předání řízení a zabezpečení chodu této významné instituce“.

Knížák uvádí, že by v NG chtěl být do konce příštího roku. Loni završil desetileté působení v čele galerie; tato doba je sice velmi dlouhá, Knížák ale není nejdéle sloužícím ředitelem tuzemské státní kulturní instituce, někteří je vedou i dvě desítky let.

„Během několika málo týdnů si spolu najdeme termín na schůzku. Chci také znát jeho představu, jaký by měl být jeho nástupce,“ uvedl dnes ministr. Přesné datum Knížákova odchodu prý ještě nepadlo. Rozhodování o dalším působení Knížáka v čele jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí souvisí se systémem obhajob ředitelů příspěvkových organizací, které ministr Riedlbauch zavedl.

0Kdo by se do výběrového řízení chtěl přihlásit, není mezi odbornou veřejností zřejmé. Před novým ředitelem bude stát rozhodnutí, zda pokračovat v Knížákově linii budování muzea výtvarného umění, či posunout NG více k instituci zaměřené nejen na sbírkovou činnost, ale také na pořádání dočasných výstav a více otevřenou světu.

Národní galerie v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24