Čínský nový rok Tygra přivítají i v Karlíně

Praha - Velký čínský novoroční koncert s orientální hudbu i slavnostními čínskými kroji se uskuteční 9. února v Hudebním divadle Karlín. Představí se sólisté Ťiang Kche-mej s nástrojem chu-čchin, což jsou čínské housle, a Čou Tung-čchao s rákosovo-laminátovou trumpetou zvanou suo-na. Hosty budou Lucie Bílá a Marián Vojtko. Za doprovodu Čínského rozhlasového tradičního orchestru s tradičními čínskými nástroji zazpívají melodie z muzikálů Carmen a Jekyll & Hyde. V roce 2008 s úspěchem v karlínském divadle vystoupil orchestr Kchuang-tchun.

„Tentokrát přijede soubor z Pekingu pod taktovkou významného čínského dirigenta Pchang Kcha-pchanga,“ uvedl mluvčí divadla Tomáš Matějovský. „Je pravdou, že k nám přijíždí orchestr ze země, která má přinejmenším problematický přístup k lidským právům. Hodně jsem o tom přemýšlel, můj závěr zní, že tito umělci nemají s represivním aparátem nic společného. Důležité je, že na tomto koncertě vystoupí společně čínští a čeští umělci, a že se tak budeme moci vzájemně poznat,“ řekl v telefonátu pro ČT24 ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek.

Bílá jako host orchestru zazpívá skladbu Kéž sílu mám z muzikálu Carmen, Vojtko se představí v písni To je ta chvíle z muzikálu Jekyll & Hyde. „Na spojení čínských tradičních nástrojů a Carmen se moc těším, každá taková zkušenost se může hodit,“ podotkla Bílá.

Před dvěma lety se koncert uskutečnil v Hudebním divadle Karlín u příležitosti vstupu do lunárního roku ve znamení Krysy. Letošní turné Čínského rozhlasového tradičního orchestru, který vedle České republiky navštíví také Německo, Rakousko a Švýcarsko, se uskuteční při příležitosti začátku roku ve znamení Tygra.

Nový lunární rok Tygra připadne na 14. února

Rok Tygra je rok dynamiky, síly a pozitivního pohybu. Právě v tomto roce bude metropole Šanghaj hostit Světovou výstavu.

Oslavy nového roku jsou v Číně nazývané Festival jara. Jeho datum určuje lunární kalendář, proto nemá pevné datum, jako například evropské Velikonoce.

K příchodu nového roku podle čínského lunárního kalendáře se v České republice na začátku února uskuteční také koncerty nazvané Songfest.cz - rok Tygra 2010. V Praze, Hradci Králové a Českém Krumlově je pořádá multižánrová čínská zpěvačka, básnířka a skladatelka Sung Feng-jün s hercem a moderátorem Jaroslavem Duškem.

Jiang Kemei / nástroj nuqin
Jiang Kemei / nástroj nuqin
Více fotek
  • Jiang Kemei / nástroj nuqin zdroj: Hudební divadlo Karlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1362/136189.jpg
  • Zhou Dongchao / nástroj suona autor: ČT24, zdroj: Hudební divadlo Karlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1362/136195.jpg