Zelený sex Jiřího Načeradského v Mánesu

Praha - Výstavní síň Mánes až do konce ledna uvádí výstavu malíře Jiřího Načeradského, která zaručeně udělá radost nejen příznivcům českého výtvarného umění té nejvyšší kvality, ale každému, kdo se rád podívá na atraktivní, pozoruhodné obrazy. Pro sedmdesátiletého Načeradského má aktuální návrat do Mánesa lehce nostalgický nádech, vždyť v roce 1967 měl v tehdejší Galerii mladých v Mánesu svou první samostatnou výstavu.

V expozici je k vidění přibližně padesát velkých olejů na plátně z posledních dvou let jeho tvorby. Tematicky dominují ženy, které sám autor označuje jako buclaté Venuše a hubené Kudlanky. Vedle nich jsou častými náměty Načeradského děl milenecké dvojice (ostatně už samotné názvy obrazů, jako např. V žáru lásky, Zelený sex nebo Lásky žár, odkazují k erotickému podtextu), vyjádření pohybu během a tancem a výjevy z pivnic.

Jiří Načeradský (nar. 9. září 1939 v Sedlci na Benešovsku) je považován za čelního představitele tvorby „nové figurace“ 60. let, která navazovala na groteskní tendence v českém umění, je členem Volného seskupení 12/15 a profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho díla najdete ve sbírkách mnoha tuzemských galeriích včetně Národní galerie nebo Galerie hlavního města Prahy a nechybí ani v Centre Georges Pompidou v Paříži  a mnoha soukromých sbírkách po celém světě.

Jiří Načeradský / Červená noc
Jiří Načeradský / Červená noc
Více fotek
  • Jiří Načeradský / Červená noc zdroj: 2 media http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136274.jpg
  • Jiří Načeradský / Ó, vy ženy! zdroj: 2 media http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136275.jpg