Budějovičtí radní zavírají Dům umění. Neprochází jim to hladce

České Budějovice – Rada města rozhodla, že k prvnímu únoru má svou činnost ukončit galerie Dům umění v Českých Budějovicích. Důvodem je snaha ušetřit – provoz stojí ročně přes milion korun, což je podle radních příliš. Budějovický galerijní prostor přitom má na příští rok domluveno osm výstav, převážně zahraničních výtvarníků. Navíc podle kulturních osobností hrozí České republice s uzavřením Domu umění mezinárodní ostuda.

Dům umění, stejně jako kulturní domy Slávie a Vltava, provozovala společnost Městské kulturní domy. Tu poslali zastupitelé do likvidace. Domy přejdou od února do přímé správy města. Radnice je pak může bez problémů pronajmout, ale také prodat. O dalším osudu kulturních nemovitostí budou radní jednat znovu za dva týdny. Zatím schválili financování provozu domů na počátku roku. Správa domů by pak měla vypsat výběrové řízení na nájemce prostor.

„Dům umění uspořádal řadu důležitých českých i mezinárodních výstav,“ lituje rozhodnutí radních například ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Tomáš Vlček. „Je to ohromná ostuda pro celou republiku,“ tvrdí i kurátor budějovické galerie Martin Škoda. Domnívá se, že galerie jednoduše překáží v prodeji nemovitosti a rozhodnutí radních považuje za neetické.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

„Na začátku roku mi bylo primátorem garantováno, že do konce roku 2011 mohu počítat s tím, že galerie bude tam, kde je, a kdyby se dům prodával, tak se závazkem nasmlouvaných výstav. Pokud by došlo k něčemu nečekanému, tak se bude hledat prostor, kde by galerie kontinuálně pokračovala v činnosti,“ uvedl Škoda.

Za Dům umění se chystá protest

Dění na českobudějovickém magistrátu ze všeho nejvíc připomíná absurdní divadelní hru. Téměř okamžité zrušení Domu umění schválila rada města, k rozhodnutí se teď ale nikdo nehlásí. Naopak ho otevřeně kritizuje náměstek primátora Rudolf Vodička. „Vzhledem k přinejmenším národnímu významu galerie považuji rozhodnutí rady za ukvapené,“ nechal se slyšet.

Primátor, zatím z dovolené, podpořil proti radě existenci galerie aspoň do konce roku. A rozhodnutí rady kritizuje ostře i opozice. „Je to galerie naprosto nadregionálního významu,“ uvádí argument proti jejímu zrušení bývalý ministr kultury a poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. České kulturní osobnosti připravují na příští týden dokonce protestní akce.

Výstava Liama Gillicka v budějovickém Domě umění
Výstava Liama Gillicka v budějovickém Domě umění
Více fotek
  • Výstava Liama Gillicka v budějovickém Domě umění autor: Jan Mahr, zdroj: Dům umění České Budějovice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136319.jpg
  • Dům umění v Českých Budějovicích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136317.jpg