Zlaté glóby: Favority jsou film s Clooneym a muzikál podle Felliniho

Los Angeles - Opět s napětím jsou očekáváni vítězové jednotlivých kategorií filmových a televizních cen Zlatý glóbus, které jsou považovány za předzvěst Oscarů. Favoritem je komedie Lítám v tom a velkou šanci má také muzikál Nine. Sedmašedesáté udílení bude mít poprvé od roku 1995 moderátora. Pořadatelé doufají, že britský komik Ricky Gervais, jehož proslavil seriál Kancl, opět přitáhne diváky, kterých v posledních letech ubývá. Zlaté glóby se budou udělovat v Los Angeles v neděli večer, tedy v pondělí brzy ráno SEČ.

O vítězných filmech rozhodnou zahraniční filmoví novináři a kritici, kteří působí v Hollywoodu a jejichž třiaosmdesátičlenná asociace ceny uděluje v 25 kategoriích.

Po ničivém úterním zemětřesení na Haiti se objevily dohady, zda letošní Zlaté glóby nebudou zrušeny. Předseda Hollywoodské asociace zahraničních korespondentů Phil Berk ale prohlásil, že zrušení ceremoniálu nikomu na ostrově nepomůže. Asociace ale na zmírnění následků přírodní katastrofy poskytla dar ve výši 100 000 dolarů (1,8 milionu korun).

Hlavním favoritem letošních Zlatých glóbů je komedie Lítám v tom s Georgem Clooneym v hlavní roli, která získala šest nominací. Šanci získat pět sošek má muzikál Nine. Jak ukázalo páteční udílení cen Critics' Choice Awards, výsledek může být pro favority překvapující. Američtí kritici ocenili komedii Lítám v tom jen cenou za nejlepší nepůvodní scénář, Nine z devíti nominací neproměnil dokonce ani jednu.

Spolu se snímkem Lítám v tom se o sošku za nejlepší film utká ještě kasovní trhák Jamese Camerona Avatar, Hanebný pancharti režiséra Quentina Tarantina, válečné drama Smrt čeká všude a příběh šestnáctileté obtloustlé černošské dívky Precious s názvem Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Nejlepší komedií či muzikálem se může stát film Nine, pod který se podepsal režisér oscarového Chicaga Rob Marshall. Do pětice nominovaných se dostala i Pařba ve Vegas a romantická komedie (500) Days of Summer. Utkají se s filmem Julie a Julia, v němž si zahrála Meryl Streepová. Ta se objevila i v posledním nominovaném příběhu Nějak se to komplikuje. Za obě tyto role má šanci získat glóbus pro nejlepší komediální či muzikálovou herečku.

Nejlepším zahraničním filmem by mohla být Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Tento snímek získal už Zlatou palmu v Cannes a stal se i nejlepším evropským filmem. Konkurují mu francouzský film Prorok Jacquese Audiarda, Almodóvarova Rozervaná objetí, italsko-francouzská komedie Baaria sicilského tvůrce Giuseppa Tornatoreho a chilsko-mexické drama La ana Sebastiána Silvy. Český film Protektor režiséra Marka Najbrta v užším výběru neuspěl.