Matoušek de Nimes

Praha – Centrum současného umění DOX přichystalo první obsáhlejší přehlídku tvorby jednoho z nejvýraznějších českých malířů střední generace. Do 15. března jsou v holešovické galerii k vidění obrazy Františka Matouška. Název výstavy „de Nimes“ odkazuje k oblíbenému materiálu tohoto malíře – denimu (pocházející z Nimes, tedy de Nimes). Volba tohoto materiálu odkazuje k nedávné době takzvaného reálného socialismu, tedy k době, kdy Matoušek vyrůstal a kdy džínsovina symbolizovala touhu po svobodnějším životě.

Matoušek vyvinul pro práci s tímto textilem speciální techniku - kombinaci tkané osnovy s akrylovým pigmentem. Jeho malířský styl spočívá i v jeho specifickém přístupu k jednotlivým žánrům, s nimiž pracuje – k portrétu, krajině, městskému exteriéru nebo k intimním interiérovým scénám z rodinného života.

Obrazové zdroje využívá Matoušek komplexně. Například v malbě, vycházející ze staré rodinné fotografie, oblékne portrétovanou do džínové bundy. Další portrét svým pojetím může připomenout Picassovo modré období, i když nejde o autorův záměr a už vůbec ne o citaci konkrétního díla.

Dalo by se říci, že Matoušek zde pracuje metodou ikonografických sendvičů, ale ještě vhodnější metaforou pro popis autorových obrazových postupů jsou procesy paměti spojující kolektivní a individuální zkušenost vždy novým a neopakovatelným způsobem.

Výstava tvorby Františka Matouška je v DOX otevřena do 15. března. 31. ledna se koná komentovaná prohlídka.

0František Matoušek se narodil roku 1967 v Boskovicích. V letech 1993 až 1999 studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Jiřího Davida. V současnosti žije a pracuje v Praze. V roce 2000 byl na stipendijním pobytu v USF, Kulturhuset, Bergen, Norsko. V roce 2001 na stipendijním pobytu v VSC, Vermont, USA. Člen generační skupiny Luxsus. Vystavuje od poloviny devadesátých let. Patří do nejmladší generace okruhu autorů Galerie MXM. Je zastoupen v NG Praha, v soukromých domácích i zahraničních sbírkách.

Obraz Františka Matouška
Obraz Františka Matouška