Avatar má dva Zlaté glóby a našlápnuto k Oscarovi

Los Angeles - Sci-fi snímek Avatar režiséra Jamese Camerona sbírá ceny. Dva Zlaté glóby za nejlepší film a režii získal v noci na pondělí v Los Angeles. Naopak favorit letošního ročníku, komedie Lítám v tom s Georgem Clooneym v hlavní roli proměnila jen jednu ze šesti nominací. Ceny filmových novinářů a kritiků si odnesli taky Meryl Streepová, Robert Downey Jr., Sandra Bullocková a Jeff Bridges. Za celoživotní přínos byl oceněn režisér Martin Scorsese.  Zlaté glóby, které oceňují filmová i televizní díla, jsou považovány za předzvěst Oscarů.

Cameron si z letošních Zlatých glóbů odnáší stejné ceny jako před 12 lety, kdy získal cenu za režii a nejlepší film za Titanic. Při předávání připomněl ekologické poselství svého snímku: „Avatar po nás chce, abychom viděli, že je vše propojené, všichni lidé navzájem i my se Zemí. A pokud musíte cestovat čtyři a půl světelného roku na jinou, vymyšlenou planetu, abyste tento zázrak, který tu máme přímo před sebou, ocenili, tak to je prostě zázrak kinematografie, to je to kouzlo.“

Nejlepší herečkou se stala Sandra Bullocková za roli ve sportovním dramatu The Blind Side, mezi muži toto ocenění obdržel Jeff Bridges za ztvárnění role stárnoucího country zpěváka ve snímku Crazy Heart. Nejlepší komediální roli ve filmu podle asociace zahraničních filmových novinářů a kritiků, která ceny uděluje, ztvárnila Meryl Streepová ve filmu Julie a Julia. Nejlepším mužem v komediální úloze pak byl Robert Downey Jr. za pojetí titulní role ve snímku Sherlock Holmes

Video Reportáž I. Němcové a M. Čurdové
video

Reportáž I. Němcové a M. Čurdové

Tříhodinová show měla letos poprvé po 15 letech moderátora, kterým se stal Ricky Gervais, známý ze seriálu Kancl. Osmačtyřicetiletý Brit hned v úvodu dostál své pověsti prostořekého komika. „Podívejte se na ty skvělé tváře tady v sále. Připomíná mi to některá báječná díla, která letos vznikla… v operačních sálech plastických chirurgů,“ řekl k velkému pobavení hollywoodské elity v publiku.

Během slavnostního večera ale zazněla i vážnější nota, když herečka Nicole Kidmanová předávající jednu z cen připomněla situaci Haiti, jež v úterý zasáhlo ničivé zemětřesení. Hvězdy v sále i diváky u televizních obrazovek vyzvala, aby v pátek nezapomněli na televizní charitativní maraton Naděje pro Haiti, který bude moderovat Clooney. Kidmanová rovněž stejně jako další umělci v sále měla na šatech speciální stužku na podporu lidí z tohoto karibského ostrova.

Jak již bývá zvykem, večera předávání Zlatých glóbů se účastnila řada známých tváří, například herečky Julia Robertsová či Pénelope Cruzová nebo herci Harrison Ford, Tom Hanks či Robert De Niro. Ten spolu s Leonardem DiCapriem předal cenu za celoživotní dílo americké režisérské legendě Martinovi Scorsesemu. 

Hollywoodská asociace zahraničních korespondentů, která ocenění uděluje, má 83 členů. Vedle pořádání cen se věnuje i charitativní činnosti, Scorsese dnes například ocenil její podíl na záchraně důležitých filmových děl minulosti.

Přehled oceněných na letošních cenách Zlatý glóbus

Nejlepší film - drama

Avatar

Nejlepší režie

James Cameron (Avatar)

Nejlepší filmový scénář

Jason Reitman a Sheldon Turner (Lítám v tom)

Nejlepší zahraniční film

Bílá stuha (Rakousko/Francie/Německo/Itálie)

Cena Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo

Martin Scorsese

Nejlepší filmový herec - drama

Jeff Bridges (Crazy Heart)

Nejlepší filmová herečka - drama

Sandra Bullocková (The Blind Side)

Nejlepší filmový herec ve vedlejší roli

Christoph Waltz (Hanebný pancharti)

Nejlepší filmová herečka ve vedlejší roli

Mo'Niqueová (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)

Nejlepší film - komedie/muzikál

Pařba ve Vegas

Nejlepší filmový herec - komedie/muzikál

Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)

Nejlepší filmová herečka – komedie/muzikál

Meryl Streepová (Julie a Julia)

Nejlepší animovaný film

Vzhůru do oblak

Nejlepší původní filmová hudba

Michael Giacchino (Vzhůru do oblak)

Nejlepší filmová píseň

The weary kind (Crazy Heart)