Petr Zuska uvede v Austrálii své Svěcení jara

Praha - Šéf baletu pražského Národního divadla Petr Zuska uvede 12. února v Austrálii světovou premiéru své nové choreografie vytvořené na hudbu Igora Stravinského Svěcení jara. Dílo nastudoval se 35 členy souboru West Australian Ballet v Perthu, hlavním městě Západní Austrálie. Do Austrálie se Zuska dostal na pozvání uměleckého šéfa West Australian Ballet Ivana Cavallariho, který se souborem baletu Národního divadla před lety pracoval na inscenacích slavného choreografa Johna Cranka.

„Hudba Stravinského je na choreografii velice náročná. Není tam jedno téma, které by se udrželo déle než půl minuty, a také rytmicky je to značně složité,“ uvedl Zuska. S hudbou ruského skladatele (1882-1971) pracoval poprvé. „Osobně bych si ji nevybral. Možná je to docela dobrý podnět, jak začít s jiným druhem hudby,“ dodal.

Svěcením jara 12. února vyvrcholí večer, v němž první část tvoří práce slavného Uwe Scholze a Ivana Cavallariho, mj. bývalého prvního sólisty Stuttgartského baletu. Soubor West Australian Ballet úspěšně uvedl v Perthu choreografie Petra Zusky už v únoru 2008 - šlo o díla Mariin sen a Bolero, tehdy ne ve světové premiéře.

0Stravinského hudba, inspirovaná zvyky ruských pohanů, způsobila při premiéře baletu v choreografii V. Nižinského v Paříži v roce 1913 skandální potyčku - zapříčinily ji právě Stravinského novátorské techniky, zejména složité rytmické struktury a užití disonance.

Letos šéfa opery ND čeká ještě další významná premiéra, nová choreografie pro EXPO 2010 v Šanghaji. Za rok a půl Zuskovi skončí funkční období - v pozici šéfa baletu Národního divadla působí od roku 2002. Rada Národního divadla se už loni v červnu rozhodla doporučit řediteli, aby ho jmenoval na další čtyři roky.

Petr Zuska
Petr Zuska
Více fotek
  • Petr Zuska autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/826/82520.jpg
  • Igor Stravinskij zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1368/136719.jpg