Prague Proms 2010: od Beatles po operní árie

Praha - Letošní letní festival Prague Proms uvede pestrou nabídku od hudby skupiny Beatles přes jazz a italské árie až po filmové melodie. Na různých místech Prahy se mezi 26. červnem a 22. červencem uskuteční například pocta Gustavu Mahlerovi konaná při příležitosti 150. výročí narození skladatele nebo speciální představení divadla Sklep. Šestý ročník festivalu zahájí koncert Beatles Night v podání Českého národního symfonického orchestru řízeného Carlem Davisem.

Diváci se mohou těšit například na dirigenta Marcella Rottu, který povede ČNSO při závěrečném koncertě nazvaném Notte alla Scala nebo už předtím 11. a 22. července při koncertě nazvaném Hollywoodská noc, part IV., který nabídne melodie známé z filmového plátna. Tvorbu skladatele filmové hudby mohou slyšet zájemci také 2. července, kdy Eric Marienthal s ČNSO za řízení Petra Altrichtera zahraje saxofonové sólo v koncertu z tvorby Michaela Kamena.

Vedle Hollywoodské noci bude 14. července na programu také Alpská noc, kde vedle stejnojmenné symfonie Richarda Strausse zazní i málo známý koncert pro obří horský roh od Leopolda Mozarta pod dirigentským dohledem Libora Peška.

0„Promenádní festival“ založil před pěti lety sedmdesátičlenný Český národní symfonický orchestr (ČNSO), soukromé těleso vedené Janem Hasenöhrlem. Loňský ročník nabídl dvacítku koncertů jazzu i klasiky; k nejúspěšnějším patřila vystoupení anglického tenoristy Paula Pottse, jazzové zpěvačky a skladatelky Silji Nergaardové či amerického dirigenta a skladatele Carla Davise s britskou zpěvačkou Mary Careweovou v noci „bondovské“ hudby. Festival se loni těšil téměř stoprocentní návštěvnosti, vstupenky si zakoupilo zhruba 11 tisíc lidí.

Do Prahy dorazí například polská jazzová zpěvačka Anna Maria Jopeková, známá mimo jiné díky spolupráci se světovými jazzovými osobnostmi, například Patem Methenym, Randym Breckerem nebo Richardem Bonou. Výrazně jazzový bude 17. července koncert Jazz Meets Symphony v Obecním domě s trumpetistou Jamesem Morrisonem a dirigentem Lalo Schifrinem.

Paul Potts
Paul Potts