Retrospektiva: Poznejte Hanekeho před stuhou

Praha – Bílá stuha, snímek, který sbírá významná ocenění (Zlatá palma z Cannes, Evropská cena za nejlepší film, scénář a režii, Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film), je kromě české kinodistribuce promítán také v rámci Projektu 100. Diváci ale můžou zhlédnout i starší filmy režiséra Bílé stuhy Michaela Hanekeho. Ve Francouzském institutu v Praze a v brněnskému Kinu Art se představí šest jeho snímků. Hanekeho retrospektiva od 2. do 7. února je náhražkou za třetí ročník festivalu Cinepur Choise.

Svůj televizní debut natočil Haneke v roce 1973, k filmovému - Sedmý kontinent (1989) - se ale dostal až o šestnáct let později. Následovalo mimo jiné kontroverzní Bennyho video (1992) a v roce 2001 Pianistka. Tento film, ke kterému si sám napsal scénář, dopomohl Hanekemu k Velké ceně v Cannes i řadě dalších cen a definitivně ho zařadil mezi největší současné evropské filmaře. Autorem scénáře je Haneke i u svého posledního snímku Bílá stuha, při psaní se radil s francouzským scenáristou Jeanem-Claudem Carrierem, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s dílem Louise Buñuela nebo pozdější tvorbou Miloše Formana.

Sedmý kontinent (1989) – Příběh středostavovské rodiny žijící sterilní život v Rakousku je prvním z Hanekeho filmů, který získal širší mezinárodní ohlas. Chladná studie partnerského vztahu tváří v tvář rodinné krizi.

Bennyho video (1992) – Bennymu je 14 let. Fláká se se spolužáky, natáčí si videa, kouká na akční filmy. Jednoho dne si k sobě do bytu pozve holku a natočí její popravu pistolí na zabíjení prasat. Kruté drama nejen o vyprahlosti rodinných vztahů a jejích následků.

71 fragmentů chronologické náhody (1994) - Formálně podivuhodný film ukazuje příběh muže, který při incidentu v bance zabije dva další lidi a pak si sáhne na vlastní život. Haneke nám hlavní postavu nepředstavuje komplexně, ale záznam události skládá z fragmentů, tolik příznačných pro soudobé televizní zpravodajství a naši mediální kulturu vůbec.

Funny Games (1997) – Dva mladící jen tak uvězní manžele a syna na jejich chatě. Své oběti pak nutí k sadistickým hrám, které úplně nevěstí šťastný konec celého příběhu. Opět velmi tvrdé drama, které se dočkalo hollywoodského remaku, jenž natočil opět Haneke.

Čas vlků (2003) – Jak si představujete konec světa? Po mimořádném úspěchu filmu Pianistka natočil Haneke film o ženě a jejích dětech, které se zničehožnic musejí vypořádat s kolapsem společnosti. Nefunguje elektřina, nefungují obchody, lidé bojují o přežití. Ve filmu zazáří v hlavní roli Isabele Huppertová.

Bílá stuha (2009) – Malé německé městečko se na prahu první světové války potýká s nevysvětlitelnými útoky na členy své obce. Kdo se za nimi skrývá? A jak moc souvisejí s utajovanými vztahy uvnitř jinak bohabojné komunity?

Francouzský institut v Praze

 • 2. 2. /  SEDMÝ KONTINENT
 • 3. 2. /  BENNYHO VIDEO
 • 4. 2. / 71 FRAGMENTŮ
 • 5. 2. / FUNNY GAMES
 • 6. 2. / ČAS VLKŮ
 • 7. 2. / BÍLÁ STUHA

Kino Art Brno

 • 2. 2. / BENNYHO VIDEO
 • 3. 2. / ČAS VLKŮ
 • 4. 2. / FUNNY GAMES
 • 5. 2. / 71 FRAGMENTŮ
 • 6. 2. / BÍLÁ STUHA
 • 7. 2. / SEDMÝ KONTINENT

začátky projekcí: Praha - 19 h, Brno - 21 h