Unikátní Ostrava Oskara Kokoschky v Ostravě

Ostrava - Slavný obraz světově proslulého malíře Oskara Kokoschky se poprvé ve své historii představuje české veřejnosti a to přímo v místě, kde vznikl - v Ostravě. Vzácnou malbu, jejíž současnou hodnotu odborníci odhadují minimálně na 40 milionů korun, se podařilo ostravskému Domu umění zapůjčit od soukromého švýcarského sběratele. Nyní mají výjimečné dílo s názvem „Moravská Ostrava 2“ možnost lidé spatřit v rámci výstavy pro jeden obraz.

Zdroj: Galerie výtvarných umění v Ostravě

„Museli jsme přijmout speciální bezpečnostní opatření. Konkrétně o nich ale nemůžeme mluvit. Navíc jsme museli technicky upravit místnost, kde je dílo instalováno. Teplota musí být 18 stupňů Celsia, vlhkost v místnosti nesmí překročit 55 procent a intenzita světla může být maximálně 120 luxů,“ řekla mluvčí galerie Jana Šrubařová.

Dodala, že specializovaná firma obraz do Ostravy převezla už v polovině prosince. Návštěvníci si ho mohou prohlédnout do 21. března. „Jde o unikátní obraz. Už také tím, že Kokoschka na území Česka maloval jen Prahu a právě Ostravu,“ tvrdí mluvčí.

V Ostravě umělec pobýval se svou tehdejší přítelkyní a později i manželkou v roce 1937. Právě během tohoto pobytu vznikly dva obrazy - Moravská Ostrava I a II. „Podařilo se nám kontaktovat majitele druhého díla. Informace o obraze s označením I nemáme. Také je pravděpodobně v soukromé sbírce,“ domnívá se Šrubařová.

Soutěž o Kokoschku

Nejedno odpoledne roku 1937 trávil dovolenou Kokoschka i se svou nastávající ženou procházkami kolem Ostravy. Z příjemných pikniků pak vzniklo dílo, které se do místa svého vzniku vrací po více než 70 letech. Všichni teď můžou jen hádat, odkud malíř, tolik proslulý svými obrazy evropských metropolí, na město vlastně pohlížel.

Galerie výtvarného umění vypsala pro své návštěvníky soutěž. Kdo uhodne místo, odkud Oskar Kokoschka slavný obraz maloval, získá jeho reprodukci. Někteří návštěvníci tipují Landek, jiní Slezskou Ostravu. „Můžu všem říct, že jen podle toho obrazu to jde zjistit, ale je třeba se na ten obraz dobře podívat,“ tvrdí historik architektury Martin Strakoš. 

„Ani ve větších monografiích se běžně o tomto obrazu nepíše a nebývá ani reprodukován, takže je to i příležitost, jakým se Ostrava může dostat do mezinárodního povědomí,“ říká Martin Strakoš. Nadšeni jsou i ostatní odborníci, kteří už měli možnost obraz vidět na vlastní oči. Podle historika umění Martina Mikoláška je obdivuhodné už to, že se regionální galerii podařilo zapůjčit ze soukromé sbírky takto významné dílo, navíc přímo spjaté s místem svého vzniku.

Oskar Kokoschka

Kokoschkovi předkové z otcovy strany pocházeli z pražské rodiny zlatníků. Oskar se narodil 1. března 1886 v Pöchlarnu, avšak hned následujícího roku se rodina přestěhovala do Vídně. V letech 1905—1909 studoval na Univerzitě užitých umění ve Vídni, kde byl jedním z jeho učitelů Gustav Klimt. Věnoval se především portrétům, ovlivněn byl Van Goghem a vládnoucí secesí.

Emotivně laděná díla rakouského malíře, grafika, ale i básníka zná celý svět. Ve své době se jeho osobitá tvorba nesetkala s pochopením veřejnosti. Výstava Kokoschkovy rané práce v roce 1908 dokonce způsobila skandál a po několika dalších incidentech byl nucen přestěhovat se do Švýcarska. V roce 1937 se jeho práce objevily na výstavě zvrhlého umění a byly zkonfiskovány nacisty. Velkou část jeho celoživotního díla tvoří portréty. Na četných cestách se věnoval malbě měst.

Oskar Kokoschka - plakát
Oskar Kokoschka - plakát
Více fotek
  • Oskar Kokoschka - plakát zdroj: Galerie výtvarných umění v Ostravě http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1370/136963.jpg
  • Návštěvníci výstavy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1373/137207.jpg
  • Detail Kokoschkova obrazu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1373/137205.jpg
  • Návštěvníci galerie před slavným obrazem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1372/137200.jpg