Umělci jsou hysteričtí, tvrdí českobudějovický magistrát

České Budějovice - Českobudějovičtí radní v rámci šetření na posledním zasedání rozhodli, že zruší galerii Dům umění. Provozní náklady totiž činí 1,1 milionu korun a podle radních jsou neúnosné. Okamžitě po zveřejnění tohoto záměru se však zvedla vlna protestů. Stovky lidí z celé České republiky podporují existenci galerie. Vznikla kvůli tomu petice, osobnosti kulturního života adresovaly otevřené dopisy vedení města. Nyní magistrát tvrdí, že o zrušení galerie zatím nikdo nerozhodl, a kampaň proto označují za hysterickou.

„Pod peticí je asi 500 podpisů a počet otevřených dopisů vzrostl na šedesát. Mezi odesílateli figurují jména jako Petr Nedoma z Galerie Rudolfinum, dále například Zdeněk Svěrák, Olga Sommerová, Marek Pokorný, ředitel Moravské galerie a řada dalších. Kurátor galerie Dům umění Martin Škoda se na dnešním mimořádném brífinku k této kauze důrazně ohradil proti tvrzení města, že kampaň je hysterická. Podle něj galerie brání připravovanému prodeji domu, a proto je tu snaha o její zrušení. Zástupce města však uvedl, že o zrušení rozhodnuto není a že jde především o zprůhlednění hospodaření galerie, což je ale ve značném rozporu s bezprostředním vyjádřením úředníků po zasedání magistrátu,“ uvedl v telefonátu z Českých Budějovic Petr Šuleř.  

Dům umění, stejně jako kulturní domy Slávie a Vltava, provozovala společnost Městské kulturní domy. Tu poslali zastupitelé do likvidace. Domy přejdou od února do přímé správy města. Radnice je pak může bez problémů pronajmout, ale také prodat, aby měla na spolufinancování evropských projektů.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Galerie v Domě umění na centrálním náměstí pořádá od roku 1998 výstavy zaměřené na současné výtvarné umění a architekturu. Kurátor Martin Škoda považuje rozhodnutí radních za neetické. „Na začátku roku mi bylo primátorem garantováno, že do konce roku 2011 mohu počítat s tím, že galerie bude tam, kde je, a kdyby se dům prodával, tak se závazkem nasmlouvaných výstav. Pokud by došlo k něčemu nečekanému, tak se bude hledat prostor, kde by galerie kontinuálně pokračovala v činnosti,“ řekl k nastalé situaci Škoda.

Dům umění v Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24