Koncert pro Haiti v La Fabrice: Svět potřebuje více pokory, vzkázal Havel

Praha – „Neměli bychom se domnívat, že všechno zvládneme, všemu rozumíme (…) více pokory pravděpodobně přispěje i k lepší budoucnosti tohoto světa a možná nás tento svět tímto způsobem na to upozorňuje,“ prohlásil Václav Havel ve videozdravici, kterou podpořil jeden ze dvou charitativních koncertů na pomoc Haiti, jež se 21. ledna konaly. Do divadla La Fabrika přišla benefici slovem, hudbou i penězi podpořit řada osobností uměleckého světa. Večer v přímém přenosu vysílala také Česká televize, která je jedním z pořadatelů. Záznam koncertu najdete v archivu iVysílání.

„Jak bude koncert dobročinný, záleží na vás,“ vyzvala přítomné i diváky u obrazovek herečka Eva Holubová, která charitativní akci spolu s Marcelou Augustovou moderovala. Na pomoc přírodní katastrofou stižené Haiti se během koncertu vybralo více než 5,3 milionu korun.

Charitativní koncert pořádaly spolu s ČT společnost Člověk v tísni a divadlo La Fabrika. Rostislav Novák, jeden z účinkujících v novocirkusovém hitu La Putyka, která se hraje právě v tomto divadle, poděkoval všem divadelníkům, kteří se večera sice nemohli zúčastnit, ale pomohli na dálku finančně.

Video Na koncertech pro Haiti se vybralo téměř 8 milionů korun
video

Na koncertech pro Haiti se vybralo téměř 8 milionů korun

Na koncertech pro Haiti se vybralo téměř 8 milionů korun

22.1.2009

Praha hostila koncert na pomoc Haiti

Děkoval i generální ředitel ČT ústy Romana Bradáče: „Chtěl bych tlumočit poděkování všem těm, které strašná situace na Haiti nenechala lhostejnými. Mnozí cítíme, že v české společnosti není mnoho věcí, které jsou povzbuzující, proto je dobré připomenout, že lidé mají dobré srdce a pomohou těm, kteří pomoc potřebují.“

Václav Havel o pokoře:

0Katastrofy, jako je zemětřesení na Haiti nebo jako bylo tsunami, podle mě mají ještě jeden možný význam. Jsou možná znamením pro nás, lidstvo, že bychom se měli na této planetě, na níž je nám dáno žít, chovat pokorněji. Že bychom se neměli domnívat, že všemu rozumíme, že všechno zvládneme. Ničemu nerozumíme, nedokážeme odhadnout, kdy a kde přijde zemětřesení, kdy a kde přijde tsunami. Více pokory pravděpodobně přispěje i k lepší budoucnosti tohoto světa a možná nás svět tímto způsobem na to upozorňuje.

Potřebnost pomoci připomněl sestřih záběrů ze zemětřesením zasaženého Haiti, které hudebně podkreslili hlavní hudebníci večera – skupina Nightwork, a také telefonát Michaela Kubala přímo z místa neštěstí.

Až začne soptit Říp, nebudem na tom o nic líp…

Kromě Vojty Dyka a Nightwork zahráli i Aneta Langerová, Eva Pilarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček nebo houslista Jaroslav Svěcený, který zavzpomínal na své přátele na Haiti. Režisér Jan Hřebejk nezpíval, ale vzkázal: „Jsem rád, že jsme solidární. Musíme věřit tomu, že solidarita je tou nejlepší věcí, kterou můžeme v životě udělat.“

Šimon Pánek z Člověka v tísni krátce připomněl, kam vybrané peníze poputují: „Teď se používají na ty nejobyčejnější věci, ale hlavně budou potřeba na dobu, až Haiti zmizí z obrazovek, na obnovu tak, aby lidé mohli začít normálně žít. To bude trva dva nebo tři roky.“  

Podobně jako ostatní účinkující i Pánek ocenil solidaritu Čechů. „Jsem rád, že Česká republika patří k zemím, které nemyslí jen na sebe, bez ohledu na vzkazy, že pomáhat ve světě nemáme, protože je to příliš daleko.“

A Nightwork závěrečnou improvizovanou písní podpořili Pánkovova slova připomenutím, že Haiti může mít k Česku blíž, než si myslíme:

Mnozí tomu nevěří,
však zítra můžem žebrat u dveří.
Až začne soptit Říp,
nebudem na tom o nic líp
po krk v lávě.
Až tsunami udeří
v našem Českém ráji,
to budem pěkně v háji…