Pratchettův Národ live i v českých kinech

Praha/Londýn – Národní divadlo v Londýně uvedlo loni v listopadu ve světové premiéře rodinnou fantasy Národ. Román Terryho Pratchetta zdramatizoval představitel britského cool dramatu Mark Ravenhill, známý například svou prvotinou Shopping and Fucking. V rámci projektu NT Live se mohou na divadelní představení podívat v přímém přenosu i lidé v téměř tří stovkách kin, včetně českých. Pratchettův svět na kinoplátnech ožije 30. ledna ve 14:00.

Divadelní adaptaci Pratchettova dobrodružného příběhu sice zpracoval Mark Ravenhill, který umí šokovat, představení v londýnském Národním divadle je ale především rodinnou podívanou s působivou scénou a kostýmy, které nikoho neurazí a všechny poučí, slibují tvůrci. Ravenhillova adaptace je označována jako svěží divadelní kousek.

V paralelním světě roku 1860 svede vlna tsunami dohromady dva teenagery – Maua, kterému zničila vesnici, a Daphne, která kvůli ní ztroskotala na ostrově v jižním Pacifiku. Tito dva společně dospějí, aby se pod dohledem ukecaného papouška oprostili od starých doktrín a pokusili se vytvořit nový Národ…

Národ v režii Melly Stillové uvede v přímém přenosu pět českých kin: kino Družba (Chotěboř), kino Radnice (Jablonec nad Nisou), Dům kultury (Ostrava), kino Aero (Praha) a kino Květen (Teplice). Hra bude uvedena v angličtině s českými titulky. Délka přenosů v rámci NT Live je přibližně 3,5 hodiny, samotnému představení předchází úvodní slovo některého z herců nebo tvůrců inscenace, který divákům představí její vznik a přípravy.

Projekt NT Live zahájil loni v červnu přenos Racinovy Faidry v hlavní roli se slavnou herečkou Helen Mirrenovou. Poté následoval v říjnu přenos Shakespearovy komedie Konec dobrý, všechno dobré. Po Pratchettovu Národu se z londýnského Národního divadla bude vysílat nejnovější drama Alena Benneta The Habit of Art.