Dobrý fotografický portrét odráží duši modela i autora

Praha - Národní muzeum fotografie, které má hlavní sídlo v Jindřichově Hradci, představuje v Kongresovém centru České národní banky na Senovážném náměstí na Praze 1 fotografické portréty ze svého Zlatého fondu. Divákům se nabízí pohled na rozmanité snímky - od klasických portrétů přes reportážní fotografie po avantgardní díla. Expozici vytvořili kurátoři Ivo Gil a Jaroslav Prokop s důrazem na šíři portrétní fotografie. Výstava potrvá od 22. ledna do konce dubna.

„Nacházíme zde cosi jako prosté otisky reality, byť velmi rozdílné. Například portrét Bohumila Hrabala v Kersku či tvář Svatého muže v Pashupatinathu (Nepál). Fotografie jsou pouhým svědectvím toho, jak ten který objekt vypadá v daném čase a prostředí, bez vědomé autorské stylizace,“ řekl k výstavě za muzeum fotografie fotograf Josef Ptáček. 

„Na úplně opačném konci však nacházíme i díla, v nichž autorská stylizace je prvořadá a svým modelům autoři pomáhají osobnost přesně charakterizovat a obrazem důvěryhodně pojmenovat. Například obraz Jaroslava Prokopa (Zdeněk Srstka) či Zikův Indián. Někde uprostřed těchto krajních bodů balancují zdařilé, téměř reportážní portréty Jana Regala, Gabiny Fárové, Jiřího Kovanice, Pavla Horníka, Jaroslava Krejčího a mnoha jiných autorů. Fotografie Oldřicha Škáchy je kdesi na samé hranici žánrů, ale vzhledem k vysoké míře autentičnosti své místo v tomto výběru bezesporu má,“ doplnil Ptáček.

Národní muzeum fotografie

Sídlí v někdejší jindřichohradecké jezuitské koleji proti hlavnímu vchodu do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Cílem instituce je záchrana a prezentace kulturního dědictví české fotografie. Základem muzejních sbírek je Zlatý fond – soubor 220 děl současných českých fotografů žijících v českých zemích i v zahraničí. V moderně vybaveném archivu se studijním zázemím se průběžně shromažďuje reprezentativní fond historických i současných fotografií, které mnohdy nejsou součástí žádné existující sbírky. Vedle nejrůznějších fotografických výstav muzeum pořádá workshopy studentů fotografických kateder a ateliérů vysokých škol.

0

V současné době jsou však výstavní prostory muzea v Jindřichově Hradci uzavřeny.

Ludvík Baran / Portrét ve fotografii (kniha)
Ludvík Baran / Portrét ve fotografii (kniha)
Více fotek
  • Ludvík Baran / Portrét ve fotografii (kniha) zdroj: Ludvík Baran http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1378/137714.jpg
  • Pavel Hudec Ahasver / dílo zdroj: PaladiX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1378/137707.jpg
  • Národní muzeum fotografie v Jinřichově Hradci zdroj: NMF http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1378/137710.jpg