Mertovu „starosvětskou“ duši rozehrála Filharmonie Brno

Brno – V brněnské Galerii Vaňkovka byl ve čtvrtek večer uveden symfonický obraz Zdenka Merty Starosvětská (The Last Century). Pod taktovkou rakouského dirigenta Caspara Richtera ji zahrála Filharmonie Brno. „Samozřejmě si nemyslím, že jsem napsal něco jako Antonín Dvořák. Z mé strany jde o vrcholnou úctu a inspiraci,“ uvedl ke své skladbě Merta. S vážnou hudbou si pohrál s vtipem a nadhledem. Starosvětská je sice inspirovaná Dvořákovou Novosvětskou, ale spíše je Mertovým osobním ohlédnutím za 20. stoletím.

Skladba má pět částí: Prolog, Hledání, Vášeň, Touha a Epilog. „Je to rozpoložení mé duše v této době,“ přiznal Merta. Průběžně píše další dvě symfonické skladby – Moraviana, o jeho rodné Moravě, a Saint Petersburg.

Na programu koncertu v sále Vaňkovky v Brně byla ve čtvrtek večer také 2. symfonie Věk úzkosti Leonarda Bernsteina, amerického skladatele a dirigenta, který se proslavil zejména autorstvím muzikálu West Side Story.

Video Reportáž Ley Surovcové
video

Reportáž Ley Surovcové

Spojení těchto dvou skladatelů nevzniklo náhodou – Merta má k Bernsteinovi jako muzikálový autor blízko. Mimo jiné uvedl jako producent poprvé v Česku jeho Mši.

V Městském divadle Brno, s nímž Merta v posledních letech pravidelně spolupracuje, byly inscenovány například jeho muzikály Sny svatojánských nocí, Babylon, Svět plný andělů nebo Peklo. V Městském divadle chystají také na duben obnovenou premiéru muzikálu Zdenka Merty a Jiřího Žáčka Ptákoviny podle Aristofana. Ještě předtím, v únoru, bude v premiéře uveden muzikál Nahá Múza, na němž s Mertou spolupracovala jeho partnerka Zora Jandová.

Muzikál Zdenka Merty Sny svatojánských nocí
Muzikál Zdenka Merty Sny svatojánských nocí