Kladno uvádí smutnou a otevřenou komedii o sexu

Praha – Středočeské divadlo Kladno uvádí v české premiéře hru současného irského dramatika Christiana O’Reillyho Bavíme se o sexu?, jejíž text získal „Cenu za nejlepší divadelní scénář“ v soutěži „Guild Awards“. Hru o komplikovaných vztazích pěti lidí, milenecké dvojice, manželské dvojice a kamarádce ve světové premiéře přivedla na scénu divadelní společnost „Rough Magic Theatre Company“ s režisérkou Lynne Parker pro „Fringe Festival“ v Edinburghu a 50. ročník Divadelního festivalu v Dublinu (2007).

„Daniel a Kay jsou manželé, v jejich vztahu je sex, ale chybí jim láska a intimita. Paul a Cathy, kteří spolu žijí, to mají zcela opačně. Obě dvojice utíkají k sexu jako k odpovědi na své problémy a sex každého z nich vede k hlubším otázkám po jeho vlastní identitě,“ shrnul děj kritik Steve Cummins - RTÉ Entertainment.

„Hra nechce záměrně šokovat, ale otevřeně hovořit o problémech mužů i žen v krizi. Není tak složité mluvit na téma sexu mezi svými známými, ale mluvit o tom s partnerem je problém, dokonce malá tragédie,“ uvedl O'Reilly, který přijel inscenaci osobně představit do České republiky.

Režisérem kladenské inscenace je Petr Svojtka, jenž hru Bavíme se o sexu? označil za smutnou a velmi otevřenou komedii. V hlavních rolích kladenského představení se objeví Veronika Pavlasová, Marcel Rošetzký, Lenka Zbranková, Dana Marková a Lukáš Homola, který prozradil, že se na svoji postavu důkladně připravoval: „Šel jsem si také koupit ženské šaty a v obchodě jsem si je osobně zkoušel. A zjistil jsem, že nejvíce to šokuje mne,“ prozradil herec.

Christian O’Reilly

0se narodil 24. listopadu 1968 v Londýně. Vyrůstal v irském Listowelu. Je nejen dramatikem, ale i úspěšným filmovým a televizním scenáristou. Do světa divadla vstoupil aktovkou Právě vyšlo najevo, kterou uvedla divadelní společnost „Druid“. Díky svému dalšímu textu Dobrý otec se O’Reilly stal též jedním z vítězů stipendia Stewarta Parkera pro začínající autory.

Nejnovější titul Christiana O’Reillyho Jsme tady znovu a stále měl premiéru v divadle „Nun’s Island“ v říjnu 2009 (v produkci „Galway City Council“, „Galway Arts Centre“ a „Decadent Theatre Company“). Píše i hry pro mladé publikum a také pro rozhlas.

Z televizních scénářů stojí za zmínku titul Na domácí půdě nebo trojlístek krátkometrážních filmů: Narozeniny, Životní polibek, Prsten.

Do povědomí veřejnosti vstoupil scénářem celovečerního filmu (podle vlastního námětu) Uvnitř tančím. Tento film vyhrál „Cenu publika“ na filmovém festivalu v Edinburghu (2004) a dvě „Irské filmové a televizní ceny“ – za nejlepší scénář a nejlepší irský film roku (2005).

Christian žije v Galway se svou ženou Ailbhe Slevin.

Christian O’Reilly
Christian O’Reilly