Cenu Vladislava Vančury obdržel kameraman Ondříček

Beroun - Filmový kameraman Miroslav Ondříček se stal dalším držitelem Ceny Vladislava Vančury. Za dlouholetý umělecký přínos domácí i světové kinematografii mu ji dnes v Berouně udělil Český filmový a televizní svaz FITES. Ten dnes vyhlásil také držitele výročních cen Trilobit za původní díla domácí filmové a televizní tvorby. Většinu cen získali tvůrci České televize. Trilobita získal Martin Vadas za ideu, prosazení a realizaci dokumentárního projektu Proces H. Dalším držitelem této ceny se stal Tomáš Mašín za film Tři sezony v pekle. Marek Najbrt, Benjamin Tuček a Robert Geisler Trilobita dostali za existenciální drama Protektor.

Pětasedmdesátiletý Miroslav Ondříček, který se podílel na tvorbě více než čtyř desítek celovečerních snímků, se ceremoniálu nezúčastnil. Ve středu se v nemocnici v Praze-Motole podrobil vážné operaci přetržené aorty. „K rozhodnutí předat mu Cenu Vladislava Vančury jsme dospěli dávno před jeho operací. Událost nás hodně zasáhla a přejeme panu Ondříčkovi brzké uzdravení,“ uvedl předseda odborné poroty Tomáš Pilát. Cenu za něj převzal jeho syn, režisér David Ondříček. „Je to můj učitel, když jsem ho viděl točit jak doma tak v zahraničí, teprve jsem si uvědomil, jakého mám tátu,“ uvedl syn laureáta.

Laureáty i Gál, Němec či Vlach

Video Oceněn Ondříček, Proces H i Zlatá šedesátá
video

Oceněn Ondříček, Proces H i Zlatá šedesátá

Čestná uznání dostali Fedor Gál, protagonista dokumentární eseje Krátká dlouhá cesta režiséra Martina Hanzlíčka, František Němec a Oldřich Vlach za herecké výkony v televizním dramatu režisérky Lucie Bělohradské Archiv a ostravské studio České televize za publicistiku a dokumentaristiku reflektující dvojí totalitní minulost naší země.

Porota udělila také zvláštní cenu Čestmíru Kopeckému za ideu, prosazení a realizaci dokumentárního televizního projektu Zlatá šedesátá, který přispívá k vědomí výjimečností vývoje československé kinematografie v 60. letech 20. století a představuje její dominantní tvůrce.

Předsedu poroty potěšil Proces H či Zlatá šedesátá

„Tento ročník byl výjimečný tím, že se vyskytlo nad očekávání hodně dramatických pořadů, zatímco v minulých ročnících bylo hraných filmů minimum,“ dodal Pilát. Většina filmů se podle něj připravovala několik let, takže jejich vznik tolik nepoznamenala hospodářská krize. Loňský rok byl podle Piláta obzvlášť bohatý i na zajímavé dokumenty a dokumentární cykly. Potěšil ho například Proces H o Miladě Horákové nebo cyklus Zlatá šedesátá.

Trilobit je symbolem cen, které FITES uděloval v 60. letech nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Obnoven byl v roce 1991 a o čtyři roky později k němu přibyla Cena Vladislava Vančury udělovaná za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Prestižní Vančurovu cenu v minulosti získali Petr Weigl, Pavel Koutecký, Jan Švankmajer, Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Oldřich Daněk, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Jiří Hubač, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig a Ladislav Helge.