ČT točí film podle Klímy: Jseš mrtvej, tak nebreč

Praha – Česká televize uvedla v loňském roce s úspěchem film podle scénáře Josefa Klímy – Svědomí Denisy Klánové. V současné době natáčí ČT druhou část dvoudílného televizního filmu podle Klímova románu Jseš mrtvej, tak nebreč. Na obrazovkách by se dramatický příběh muže nespravedlivě odsouzeného za vraždu měl objevit na podzim letošního roku. Kromě napětí, překvapivých dramatických zvratů a nenásilného poutavého psychologického přesahu nabízí příběh působivé ohlédnutí do atmosféry konce nedávné epochy.

Vysokoškolský student Petr Liška (Fox) našel své místo v řetězci kšeftařů a podvodníčků, a tak má spoustu peněz i spoustu kamarádů, dopřává si všeho do sytosti a jeho život je nekonečná řada mejdanů. Úspěšný vekslák pohrdá obyčejným životem obyčejných smrtelníků, z jejichž kapes se peníze přelévají do jeho nenasytného trezoru. Vše je zalito sluncem až do okamžiku, kdy Petr najde svého komplice a nejlepšího kamaráda Pavla (Džigo) v kaluži krve.

Pavlova smrt je příčinou zásadního zvratu v Petrově životě. Petr se vyděsí, že by ho policie mohla zatknout jako podezřelého z vraždy, což by hlavně pro jeho další kšefty znamenalo velké nebezpečí, a tak se rozhodne sám vypátrat vraha. Potřebuje se na pár dnů někde schovat, protože po něm jde nejen policie, ale i bezohlední, drsní a nelítostní věřitelé – podvodníčci a kšeftaři.

Úkryt najde u bývalé spolužačky a kamarádky Jitky, v opuštěném domě na vesnici v blízkosti Prahy. Jitka je křehká inteligentní dívka, která neztratila ideály a Petr je zaskočen její neuvěřitelnou životní zkušeností, velkorysostí a moudrostí. Vedle napínavého pátrání (s mnoha překvapivými zvraty) po Pavlově vrahovi, při němž se mladý muž neostýchá využít dokonce „spolupráce“ Jitčiny sedmileté dcery, sledujeme pozoruhodné setkání dvou lidí, kteří by vedle sebe nikdy nežili, kdyby je nečekané okolnosti nesvedly dohromady. Prožíváme s nimi dramatický vztah dvou odlišných bytostí se zcela odlišnými životními názory a hodnotami.

Překvapivé rozuzlení případu vystihuje absurditu některých elementů přeměny komunistické společnosti do kapitalistické „nové doby“. Velmi působivým prvkem filmu je vnitřní hlas hrdiny, který s odstupem času hodnotí a komentuje dramatické události své minulosti. Jak se dá u Josefa Klímy předpokládat, finále je velmi blízké realitě života naší společnosti.

Režie se ujala Jitka Němcová, kameramanem filmu bude Martin Šec. V hlavních rolích se objeví Václav Jiráček, Kristýna Boková, dále hrají Ivan Trojan, Martin Štěpánek, Dana Morávková, Tomáš Hanák, Jiří Lábus, Simona Stašová, Milan Šteindler, Jana Hlaváčová a Andrej Hryc.

Václav Jiráček a Kristýna Liška Boková při natáčení filmu Jseš mrtvej, tak nebreč prodle knihy Josefa Klímy
Zdroj: ČT