NG 333: atomový výbuch, koberec a konec

Praha - Národní galerie vyhlásila čtvrtý ročník ceny NG 333 pro umělce do 33 let. Mladí umělci z České a Slovenské republiky mohou přihlašovat svá díla do 13. září 2010. Do konce února je možné si ve Veletržním paláci prohlédnout díla finalistů loňského ročníku. Loni se laureátem NG 333 stal tehdy třicetiletý zlínský výtvarník Petr Bařinka. Devítičlennou porotu zaujal nejvíce z jedenácti finalistů, které vybrala z více než stovky přihlášených.

V porotě zasednou odborníci z České i Slovenské republiky vedení ředitelem Sbírky moderního a současného umění Tomášem Vlčkem. K verdiktu se sejdou 20. září ve Veletržním paláci. Vítěz čtvrtého ročníku soutěže bude vyhlášen na vernisáži ve Veletržním paláci 9. prosince v podvečer.

Autor vítězného díla získá cenu ve výši 333 tisíc korun formou kupní smlouvy na vítězné dílo. Oceněné dílo zůstane v majetku Národní galerie jako součást sbírek. Do soutěže se přihlašují díla nebo tematické soubory volného výtvarného umění ne starší než tři roky.

Předloni si cenu odnesl tehdy jedenatřicetiletý slovenský umělec Marek Kvetán za své dílo Koberec. Prvním vítězem soutěže NG 333 se stala skupina Ztohoven se svým dílem Mediální realita. Zaznamenává akci, při níž se skupina napojila na televizní kamery přenášející v České televizi on-line záběry z přírody a do éteru pustila záznam simulovaného atomového výbuchu.

Katalog děl loňských finalistů NG 333 si lze prohlédnout i on-line.