Jiří Lábus - herecká hvězda pražské Ypsilonky

Praha - Jiří Lábus, který 26. ledna slaví šedesátiny, je především dlouholetá herecká hvězda pražského Studia Ypsilon, stálice českého filmu, rozhlasu i televizní obrazovky a v neposlední řadě vynikající dabér. Jeho příslušnost k české herecké špičce potvrzují i dvě prestižní ceny, které získal - divadelní Thálie a filmový Český lev. Velkou popularitu si získal také komickými výstupy s Oldřichem Kaiserem v kdysi populární televizní show Možná přijde i kouzelník.

Divadlo

Do Studia Ypsilon, působícím tehdy ještě v Liberci, nastoupil ihned po absolvování DAMU a zůstal kmenovým členem do dnešních dnů. V Ypsilonce vytvořil desítky výrazných postav (mj. Lobov ve Věčném manželovi, Vševyzuňk v Baladě o velkém kostlivci, Vévoda mantovský v Rigolettovi! Král se baví!, Úmorný ve Dvanácti křeslech, Hromoslav v Králi Ubu, Matěj Jackel v Kováři Stelzigovi, Alík v Domě na písku, Celesten v Mamzelle Nitouche, Macbeth v Macbethovi, Anna v Budovatelích říše, Melétos v Rozhovorech se Sókratem, K. H. Mácha v Životě a smrti K. H. Máchy a mnoho dalších). Za roli excentrického spisovatele Antoine Bonneaua ve hře Hlava medúzy získal za rok 1996 cenu Thálie.

Kromě domovské scény hrál i v Národním divadle, kde se objevil poprvé v roce 1981 v klicperovském večeru Každý něco pro vlast a ve hře Veselohra na mostě (režie: Jan Schmid) a dále v nastudování Ivana Rajmonta Višňový sad od A. P. Čechova (1990; v novém nastudování v roce 1996 na scéně ND alternoval v roli Jepichodova s Oldřichem Kaiserem), nebo třeba v divadlech Pod Palmovkou, v Ungeltu, ve Viole a v Řeznické. V poslední době potěšil své příznivce představením Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit..?, které si nenapodobitelně utahuje z fotbalových funkcionářů. Inscenaci vytvořil spolu s Petrem Čtvrtníčkem.

Film 

Druhé významné ocenění, Českého lva, dostal za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmové adaptaci románu Franze Kafky Amerika (režie: Vladimír Michálek). Ve filmu se objevuje pravidelně po celou svou hereckou kariéru, z jeho filmových rolí lze dále připomenout např. Zatykač na královnu (režie: Dušan Klein), Hra o jablko (režie: Věra Chytilová), Páni kluci, trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno…, Lotrando a Zubejda (režie: Karel Smyczek), Zapomenuté světlo a Babí léto (opět v režii Vladimíra Michálka), Spiklenci slasti (režie: Jan Švankmajer), Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (režie: Václav Vorlíček).

Rozhlas a televize

Lábus má také pěknou řadu věrných rozhlasových posluchačů. Nekonečný improvizační seriál Tlučhořovic rodinka, který dělá spolu s Kaiserem, se však před časem po letech strávených ve vysílání Českého rozhlasu přesunul na internetovou televizi a posléze na vlastní internetovou stránku. Jako dabér je snad nejznámější přes Marge Simpsonovou z americké animované série Simpsonovi.

Vášnivý čtenář Lábus v posledních letech zaujal i třeba sérií televizních cestopisů (s Kaiserem), děti milují jím namluvenou postavičku Jů z televizní dvojice Jů a Hele, velký úspěch sklidilo Lábusem namluvené audio vydání Harryho Pottera.

Jiří Lábus se těší velké popularitě,

která byla jen zřídka ohrožena. Negativní zmínky v médiích lze o něm najít pouze v souvislosti s některými jeho kroky v době normalizace, kdy, tak jako naprostá většina tehdejších umělců, podepsal Antichartu a hrál v jedné epizodě seriálu Třicet případů majora Zemana. Za tuto roli se později členům hudební skupiny Plastic People of the Universe, proti které byla tato agitka namířena, omluvil. V poslední době vzbudil nevoli odpůrců plánované americké radarové stanice v Brdech, neboť se stal tváří vládní kampaně pro její podporu.

Jiří Lábus se narodil 26. ledna 1950 v Praze v rodině architekta a zdravotní sestry. Známým architektem je i jeho bratr Ladislav.

Prodaná nevěsta
Prodaná nevěsta
Více fotek
  • Prodaná nevěsta zdroj: Studio Ypsilon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138356.jpg
  • Jiří Lábus, František A. Brabec a Český lev zdroj: Český lev http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/648/64754.jpg
  • Rumburak (Jiří Lábus), Stýček Pompo (Václav Štekl) a ježibaba (Luba Skořepová) autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1317/131653.jpg