Czech Grand Design 2009 už se rýsuje

Praha - Akademie designu ČR vybrala jména do užší nominace na cenu Czech Grand Design 2009. Jména vítězů v sedmi kategoriích a jméno osobnosti, která vstoupí do síně slávy, budou oznámeny 6. března 2010 ve Stavovském divadle. Rozhodne o nich porota složená z teoretiků, kritiků a publicistů zabývajících se designem. Letos poprvé bude udělena také cena veřejnosti, lidé o ní mohou rozhodnout svými textovými zprávami nebo hlasováním na stránkách projektu od 20. ledna do 28. února.

Cenu uděluje ministr kultury za mimořádný autorský počin v oblasti produktového designu, soutěž je určena pro designéry bez rozdílu věku. Udílení bude v záznamu vysílat týden po oznámení vítězů Česká televize na programu ČT2. Díla oceněných designérů budou vystavena od 10. do 21. března v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Do března je možné si prohlédnout i díla všech nominovaných na cenu Objev roku, a to ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici v Praze.

Na cenu Designér roku akademie navrhuje studio HipposDesign za mobiliář Národní technické knihovny v Praze a za návrh vázy pro Foga. Designérka Lucie Koldová je nominována za design stolu Treasury Table, systém Cheeky Boxes a křeslo pro Vienna Design Week. Designér René Šulc nominaci získal za novou kolekci svítidel pro společnost Lucis, stolní lampu Verso a houpací křeslo Swing.

Do finále v kategorii Módní designér roku, v níž bylo nominováno 25 lidí a subjektů, se dostali architektka Eva Jiřičná za návrh šperků, módní návrhář Jakub Polanka za kolekci oděvů a studio Chatty za kolekci představenou na loňském Designbloku.

Na cenu Grafický designér roku porotci z 26 subjektů vybrali Petra Babáka a studio Laboratoř za vizuální styl a katalog Národní technické knihovny a publikaci Projektil, Štěpána Malovce za grafickou úpravu knihy Artěl a vizuální styl výstavy Fresh v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a studio Oficina za vizuální styl televize Prima COOL.

V kategorii Fotograf roku, v níž bylo nominováno 22 subjektů, do třetího kola postupují Ester Havlová za publikaci Fragmenty a Bára Prášilová za fotografie pro Quiksilver Women, sérii pro Esprit Lidových novin a pro knihu Křehký. Trojici nominovaných uzavírá fotograf Robert Vano za výstavu v galerii Mánes, knihu Platinum Collection a za sérii New Kid on the Block pro časopis Dolce Vita.

Na cenu Obchod roku akademie mezi 12 subjekty nominovala obchod designu, šperku a architektury Futurista Universum, prodejnu čalouněného nábytku mminterier a prodejnu luxusních značek Simple Conceptstore za koncept obchodu a podporu českých značek.

Do užšího kola na ocenění Výrobce roku se z 26 navrhovaných probojovala firma Beznoska za kolekci ortopedických nástrojů v designu Anny Kozové, společnost Botas za limitovanou edici bot a doplňků, firma Elton hodinářská za kolekci Prim Arteu 2009 a opět obchod mminterier, a to za spolupráci s českými designéry.

Akademie vyhlásí také Objev roku. Nominováno bylo 29 subjektů, do třetího kola se dostaly návrhářka Zuzana Kubíčková, designérka Klára Šumová a Lucie Koldová, která je zároveň nominována na Designérku roku.