Riedlbauch chce nového ředitele NG co nejdříve

Praha - Najít nového ředitele Národní galerie ještě do květnových voleb chce ministr kultury Václav Riedlbauch. Ustavil již dvanáctičlennou odbornou komisi, která má nastavit podmínky výběrového řízení. Původně se hovořilo o tom, že současný ředitel Milan Knížák, dlouhodobě kritizovaný odbornou veřejností, zůstane ve své funkci minimálně do poloviny roku 2011.

Rada z řad odborníků, umělců a akademiků v současnosti připravuje podklady pro zahájení výběrového řízení. Jméno nového ředitele by mohlo být známo za pár měsíců. „Hovořili jsme o různých možných modelech fungování Národní galerie i podobných institucí v zahraničí,“ říká členka komise Marta Smolíková.

Veškeré materiály by měly být připraveny do tří týdnů. 16. února by se mělo rozhodnout o termínech výběrového řízení a zřejmě i o složení komise, která by budoucího šéfa národní galerie měla vybírat. 
 
Nad osudem budoucího šéfa Národní galerie se ale vznáší i politický otazník. Jmenovat a odvolávat ředitele příspěvkových organizací leží výhradně v kompetenci ministra kultury. „Netuším a nevím, proč je takhle ukvapeně a narychlo pořádán nějaký výběr. Trošku to působí dojmem, že je již vybrán nějaký předem domluvený kandidát,“ vyjádřil se předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. „Myslím si, že sociální demokracie by v případě, že by znovu vyhrál pan Knížák, udělala nové výběrové řízení,“ říká stínový ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Václav Riedlbauch
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24