Na demonstraci za Karlův most topili Béma

Praha – Zhruba hodinu a půl trvala demonstrace v centru Prahy, kterou svolala Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Asociace už několik měsíců usiluje o zastavení rekonstrukčních prací na Karlově mostě. Její požadavky přišly dnes podpořit necelé dvě stovky lidí, mezi nimi i známé osobnosti, například Olga Sommerová nebo Věra Čáslavská. Demonstrace se konala v den, kdy do Prahy přijela komise UNESCO, na které se asociace se svými stížnostmi už dříve obrátila.

Komise UNESCO ale opravy Karlova mostu nemá na programu, jejím hlavním zájmem je tunel Blanka. „Příjezd komise UNESCO není předem oznamován, takže je to shoda okolností, že právě v den, kdy přijede, budeme demonstrovat,“ uvedl dnes odpoledne Martin Kadrman z ASORKD.

Dodal, že se asociace snaží se zástupci komise přesto zkontaktovat, aby mohla upozornit na nedostatky při opravách mostu. Neformální setkání se Kadrmanovi podařilo domluvit na středeční odpoledne.

Video Vstup Luďka Jíry
video

Vstup Luďka Jíry

Podle asociace je rekonstrukce významné české památky vedena neodborně. Upozorňují například, že jsou zbytečně vyměňovány staré kamenné kvádry za nové nebo že dochází ke zbytečnému broušení a spárování. Porušován je podle asociace i zákon na ochranu památkové péče.

Asociace proto požaduje odstoupení primátora Pavla Béma a také ředitele magistrátního odboru památkové péče Jana Kněžínka. Na dnešní demonstraci proto kromě transparentů přinesli účastníci také jejich figuríny, které symbolicky vykoupali ve Vltavě „potupně a pro výstrahu podobným nepoctivcům“. Kvůli rekonstrukci Karlova mostu vznikla i petice, po níž organizátoři nasbírali na čtyřicet tisíc podpisů.

Demonstrace proti opravám Karlova mostu, pořádaná ASORKD (26. 1. 2010)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24