Kopií středověké Boskovické bible bude moci listovat každý

Boskovice - Odborníci vytvoří úplnou kopii Boskovické bible, a to v takové kvalitě, aby jí mohli bez obav listovat milovníci historie, včetně malých dětí. Dokončena bude patrně příští rok a měla by se stát chloubou Muzea Boskovicka. Původně se předpokládalo, že kopie vzácné publikace bude obsahovat napodobeniny jen některých listů. Na projektu se spolupodílí boskovická radnice i Jihomoravský kraj.

„Stránky budou vytvořeny ze speciálního materiálu tak, aby byly odolné proti roztržení. V případě potřísnění tekutinou je bude možné lehce utřít, aniž by vznikly škody,“ uvedl tvůrce projektu Antonín Krejčíř.

Kopie bible vzniká proto, aby mohla být tato publikace představena široké veřejnosti. Původně se náklady spojené s projektem odhadovaly na 400 tisíc korun. Protože ale padlo rozhodnutí vytvořit kopie všech stran bible, budou vyšší. Spolutvůrci projektu se nyní snaží zajistit peníze.

Boskovická bible vznikla mezi lety 1415 až 1425 a nese jméno po šlechtickém rodu pánů z Boskovic, který ji vlastnil. Svazek o 537 listech je psaný česky a obsahuje 80 iluminací. Okolnosti, za nichž tuto bibli získali páni z Boskovic, nejsou známy. Stejně tak se přesně neví, jak o ni zase přišli. Pravděpodobně bibli darovali boskovickému kostelu. Nyní je uschována ve vědecké knihovně v Olomouci.