Popelka odjela do Německa i s celým šatníkem

Berlín – Popelčiny červánkové i svatební šaty, lovecký úbor nebo princovy šaty si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Tři oříšky pro Popelku, která od 27. ledna do konce února zaplní berlínské multikulturní centrum Kulturbrauerei-Kesselhaus. Expozice je variantou české putovní výstavy Jak se oblékají pohádky. Šatník urozených králů, princezen, princů i prostých lidí, kterou z barrandovského fundusu přichystala kurátorka Jana Sommerová, si mohli malí i velcí naposledy prohlédnout o Vánocích v prostorách Obecního domu.

Oproti české verzi nabídne německá výstava návštěvníkům více kostýmů z Tří oříšků pro Popelku, tvoří zhruba čtvrtinu všech exponátů. Oblíbená pohádka byla v roce 1973 natočena v česko-německé koprodukci a u našich západních sousedů je téměř kultovní.

„Je něco jako v Česku Mrazík na Silvestra. Hraje se o Vánocích všude a pořád dokola. Soustředili jsme se proto především na tuto pohádku,“ uvedl k výstavě ředitel Českého centra v Berlíně Martin Krafl.

Video Martin Krafl informuje o výstavě
video

Martin Krafl informuje o výstavě

Kromě originálů kostýmů nechybí ani dekorace, rekvizity nebo dosud nezveřejněné fotografie z natáčení dalších přibližně padesáti slavných česko-německých pohádek, jako například Arabely, Pana Tau, Jak se budí princezny nebo Malé mořské víly. 

Záštitu nad německou výstavou převzali Livia Klausová a český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák, kteří se také účastnili vernisáže. „Hvězdou večera byla Helena Vondráčková, přijel i Felix Slováček, který hrál na saxofon skladby z Popelky, a Dagmar Patrasová, tedy princezna Xenie z Arabely. Přijet měl i Rolf Hoppe, německý představitel krále z filmové Popelky, ale ze zdravotních důvodů nakonec nedorazil. Celý večer uváděl Miroslav Táborský,“ prozradil o vernisáži Krafl. Výstavu otevřel režisér Popelky Václav Vorlíček.

Tři oříšky pro Popelku
Zdroj: 2media.cz