První včely v úlu Febiofest: Hitler a žena od vedle

Praha – Do „filmového úlu“, který bude grafickým motivem 17. ročníku Febiofestu, se „slétávají“ první potvrzení hosté tohoto filmového festivalu – francouzská herečka Fanny Ardantová a švýcarský herec Bruno Ganz. Febiofest se koná v Praze od 25. března do 2. dubna, v ozvěnách se pak přesune do šesti dalších českých měst a také do osmi slovenských.

Ardantová, známá z filmů Žena od vedle, Konečně neděle! nebo Paříži, miluji tě, se na Febiofestu představí v netradiční roli debutující režisérky s filmem Cendres et sang (Popel a krev). Bruno Ganz se do diváckého povědomí nejvíce zapsal jako Adolf Hitler ve filmu Pád Třetí říše, zahrál si také anděla v Nebi nad Berlínem režiséra Wima Wenderse, který byl hostem loňského ročníku. Na Febiofestu uvede svou retrospektivu v Kině osobností.

Pro oba herce nebude návštěva Česka první. Ganz, který je také divadelní herec – například v roce 2000 ztvárnil hlavní roli ve třináctihodinovém dvoudílném představení Goethova Fausta – v té v roce 1996 účinkoval v rámci přehlídky Německé divadlo. V 90. letech v Česku také natáčel, stejně jako Ardantová.

Program - film evropský, světový i němý

„Přes komplikovanější financování jsme nejen pokračovali v soutěži evropských filmů a on-line prodeji vstupenek, ale také zavedli titulkování všech filmů a neochudili diváky o nic z toho, na co byli zvyklí už dříve. Se stejnými cíly vstupujeme i do letošního ročníku,“ prozradil o programu Febiofestu 2010 ředitel festivalu Fero Fenič.

Vedle přehlídek současné polské a íránské kinematografie se objeví v programu i řada novinek světové kinematografie. Například silný lidský příběh z Harlemu Precious, povídkový projekt natočený pod taktovkou hvězdy rumunské nové vlny Cristiana Mungiu Příběhy ze zlatých časů, hit uplynulé festivalové sezony o emigraci a problémech současného světa Amreeka nebo nové snímky „zlobivých dítek“ francouzského filmu – Hadewijch Bruna Dumonta a Vejdi do prázdna Gaspara Noé.

„Panorama světového filmu, kino Made in USA, Asijské i Latinskoamerické kino zůstávají zachovány, stejně jako další tradiční součásti programu včetně sekce filmů lámajících konvence a klišé. Pouze její název jsme letos změnili z Kina extrémů naproti proudu, což mnohem výstižněji pojmenovává její charakter,“ doplnil programový ředitel Štefan Uhrík.

Předposlední den festivalu nabídne netradiční zážitek – na dvou představeních v kině Lucerna bude uveden němý francouzský film Utrpení Panny orleánské za doprovodu živé hudby v podání orchestru BERG.

Kristián a Hroch

Vítězné snímky v kategoriích hraný, animovaný a dokumentární počin si opět ze závěrečného večera odnesou Cenu české kritiky Kristián. Udělena bude i anticena Hroch za nejhorší film roku. Speciální porota, složená ze 33 vybraných diváků různých profesí a věku, zhodnotí mladé evropské filmy.

„I letos zveme všechny diváky do poroty tvořené filmovými neprofesionály. Zatím poroty daly dvakrát Grand Prix režisérkám-ženám, uvidíme, jestli na tom letošek něco změní…,“ vzkázal filmovým divákům Fenič. O členství v porotě se lidé mohou ucházet na internetových stránkách festivalu.

Na 17. ročníku nebude chybět ani doprovodný program, na který jsou návštěvníci přehlídky zvyklí. Novinkou hudebního festivalu bude Jam.eu Open Stage – scéna otevřená kapelám, které se už nevešly do programu, ale mají chuť se o místo v něm „porvat“. Na výstavě Febiofestu budou letos k vidění velkoformátová díla sochaře Jaromíra Šimkůje.

Kdy a kde

Pražská část Febiofestu se koná od 25. 3. do 2. 4. Regionální ozvěny, které zahájí snímek Alice Nellis Mamas a Papas, dolehnou do Hradce Králové (6.–9. 4.), Pardubic (7. –11. 4.), Liberce (8. –11. 4), Brna (12. –16. 4), Olomouce (13. –14. 4.) a Ostravy (14. –16. 4.). Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 17. března.