Galerie moderního umění v Budějovicích snad rok 2010 přežije

České Budějovice - Českobudějovičtí radní dnes rozhodli, že provoz Galerie moderního umění bude v roce 2010 zachován. Po zrušení společnosti Městské kulturní domy bude od února fungovat pod hlavičkou města. Radní pošlou do zastupitelstva návrh na její financování. Všech devět dohodnutých výstav převážně zahraničních výtvarníků by se mělo letos uskutečnit. Proti možnému zrušení galerie se zvedla vlna protestů, pod petice se za deset dnů podepsalo na 2000 lidí z různých koutů země.

„Nikdy jsme neřekli, že chceme galerii zrušit, ale chtěli jsme si udělat jasno v jejím financování,“ tvrdil dnes radní Martin Kuba. Mediální přestřelka byla podle něj zbytečná, vznikla na základě toho, že k 1. únoru končí akciová společnost Městské kulturní domy, jež mimo jiné provozovala i galerii. Kurátor galerie Michal Škoda však tvrdí, že se radní nyní zalekli mediálního tlaku a od zrušení raději upustili.

Radní dále diskutovali i o zaměření galerie v budoucích letech. O tom by měla rozhodnout debata odborníků. Podle kurátora Škody by ale radní do koncepce zasahovat neměli. Na koncepci jsou také vázány granty. „Je třeba si uvědomit, že galerie má určité postavení právě díky koncepci, která se budovala 12 let,“ řekl s tím, že pokud radní změní koncepci galerie, je to stejné, jako kdyby se usnesli na jejím zrušení. „Ministerstvo kultury nebude dotovat nekvalitní podnik a já bych nebyl schopen v takové galerii dál fungovat,“ uvedl Škoda.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Lidé kolem Domu umění míní, že za snahami o zrušení galerie stojí radní Jaromír Procházka (SNK ED), který v něm provozuje komerční a aukční galerii. Kritiku dnes odmítl s tím, že jako radní je odpovědný za finance. V cizině se podle něj takové galerie nefinancují z městských peněz.

Podle ředitelky společnosti Městské kulturní domy Jany Sýkorové měla společnost roční obrat osm milionů korun a město ji nedotovalo ani korunou. Na provoz galerie dokázala vydělat z nájemného, ale také sehnat granty. Dva roky byla společnost v zisku a třeba do oprav kulturního domu Slávie investovala 23 milionů korun.

Dům umění v Českých Budějovicích se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. (vlevo), v těsné blízkosti radnice (vpravo).
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24