J. Lustig: Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

Praha - Režisérem a autorem scénáře dokumentu Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky je Josef Lustig, syn spisovatele Arnošta Lustiga. V dokumentárním snímku, který uvede ČT2 dnes od 20:00, se Lustig v doprovodu svého syna Josefa, filmaře žijícího v USA, a jednoho z vnuků vydává na jakousi rekapitulační cestu. Vrací se na místa, na nichž nuceně trávil léta dospívání jako jedna z milionů obětí Hitlerova „konečného řešení“ během nacistické okupace.

Během putování po Terezíně, Osvětimi a místech bývalých koncentračních táborů v Německu vypráví spisovatel synovi a vnukovi své zážitky. Na některé události se s odstupem času dívá dokonce se specifickým humorem.

„Nerad se vracím k těm vzpomínkám,“ říká Lustig a přiznává, že záměrně vybírá to lepší, zatímco v něm zůstává daleko horší obraz. Jeho pohled na minulost je také poznamenán vědomím, že o ty nejhorší a nejkrutější zážitky, které se vymykají lidskému chápání, se nelze podělit.

Lustigovy vzpomínky doplňují autentické fotografie a dokumentární záběry České televize a Národního filmového archivu. Filmaři použili i úryvky z filmů natočených podle Lustigových předloh Sousto z roku 1960, Transport z ráje z roku 1962 a Démanty noci, které natočil režisér Jan Němec v roce 1964.

Arnošt Lustig (nar. 1926) – prozaik, autor próz s židovskou tematikou, scenárista. Roku 1941 byl z rasových důvodů vyloučen ze školy a o rok později poslán do Terezína. Prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald, v březnu 1945 uprchl z pochodu smrti. Po válce vystudoval novinařinu na Vysoké škole politických a sociálních věd. Přispíval do různých periodik, jako zpravodaj Lidových novin byl roku 1948 vyslán do Izraele v izraelsko-arabské válce. Pracoval také jako redaktor Čs. rozhlasu, vedoucí kulturní rubriky Mladého světa a scenárista Čs. filmu. Po srpnu 1968 se usadil v USA. Zde mimo jiné přednášel film a literaturu na American University Washington.

Lustigovo bohaté literární dílo (Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou a dal.) se z valné většiny zabývá tragickým osudem Židů a holocaustem i vlastními zážitky z koncentračních táborů. Jako scenárista patří ke spoluzakladatelům Československé nové vlny (Démanty noci, Transport z ráje, podíl na tvorbě „oscarového“ filmu Obchod na Korze). Za scénář k dokumentu Precious Legacy získal cenu EMMY (1985).

Josef Lustig (nar. 1951) – režisér, pedagog a publicista. Absolvoval FAMU, New York University a The American University ve Washingtonu. V osmdesátých letech asistoval na dokumentárních filmech o šoa pro PBS a BBC a vedl archivní výzkum pro U.S. Holocaust Memorial Council ve Washingtonu. Pracoval jako osobní asistent Miroslava Ondříčka, asistent produkce Miloše Formana a asistent režiséra Ivana Passera. Od 1991 do 2004 byl ředitelem Pražského semestru Americké univerzity z Washingtonu na Filosofické fakultě UK a FAMU.

Arnošt Lustig se synem Josefem a vnukem
Zdroj: ČT