Poslední Hřebejk do Berlinale

Praha - Nejnovější film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže si odbude mezinárodní premiéru na letošním Berlinale. 12. února zahájí promítání v sekci Panorama. Projekce jediného českého zástupce v hlavním programu festivalu se vedle Hřebejka účastní například fotograf Antonín Kratochvíl, herci Martin Huba a Lenka Vlasáková. O dalších hostech se zatím jedná, účast přislíbil i ministr kultury Václav Riedlbauch.

Sekce Panorama je součástí oficiálního festivalového programu. Zaměřuje se na nová nezávislá díla známých režisérů stejně jako na debuty, nové objevy a aktuální trendy v současné kinematografii.

I když jde o sekci nesoutěžní, mohl by tento snímek získat některou z cen: například ceny udělované organizacemi FIPRESCI nebo Amnesty International. Ve hře jsou i ocenění ekumenické poroty či cena Europa Cinemas Label, kterou uděluje jury složená z provozovatelů kin v síti Europa Cinemas.

Jubilejní 60. ročník festivalu Berlinale se koná od 11. do 21. února. Mezi deseti mladými hereckými nadějemi, oceňovanými na tomto festivalu titulem Shooting Star (Hvězda zítřka), bude letos český herec Kryštof Hádek, známý z válečného snímku Jana Svěráka Tmavomodrý svět, z komedií Bobule nebo nejnověji z dramatu 3 sezony v pekle.

Kawasakiho růže měla v Čechách premiéru 21. prosince 2009, do širší distribuce vstoupila 7. ledna. Zatím ji v českých kinech zhlédlo přes 61 tisíc diváků.