Cena V. Boudníka je pro Mikoláše Axmanna „samoobsluhou“

Praha - Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2009 získal Mikoláš Axmann. Zabývá se především litografií, kromě volné grafiky se věnuje ilustraci a tvorbě autorských knih. „To ocenění mě přinutilo trochu jako v samoobsluze udělat si takový mezisoučet, protože ve statutu té ceny je uvedeno, že může být udělena pouze jednou za život, takže ona je to taková pozvánka do rakve,“ uvedl Axmann. Výstava v Clam-Gallasově paláci od tohoto pátku do konce února představí i práce oceněné v soutěži Grafika roku 2009 a Portrét v grafických technikách.

Za zásadní pro svou tvorbu považuje Axmann práci s kamenem. Na výstavě v Clam-Gallasově paláci si lze prohlédnout některé jeho velkoformátové kompozice a několik autorských knih. „Autorskou knihu považuji za možnost vytvořit si takový privátní svět, kde jsem sám sobě spisovatelem, nakladatelem, ilustrátorem a často i jediným čtenářem.“

Pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha na Axmannovu adresu při předávání ceny uvedl: „Jeho tvorba, ať už mluvíme o ilustracích, autorských knihách nebo velkoformátových grafikách, je totiž nejen ozvěnou našich citů, ale také jejich velmi citlivou a jemnou ladičkou.“


Laureát Ceny Vladimíra Boudníka Axmann se narodil v roce 1955 v Prostějově, vystudoval AVU v Praze. Podle organizátorů soutěže se stalo Axmannovo jméno synonymem pro novodobou renesanci české litografie tištěné ručně z kamenné matrice na papír.

„Pracuje tedy s technikou kamenotisku v jeho původní, historické podobě a experimentálními postupy dospívá k mezním polohám jeho tiskových možností,“ píše se v materiálech soutěže.


Hlavní cenu za Grafiku roku 2009 obdržel Petr Štěpán za práci s názvem Opuštěná. V kategorii malých formátů porotu zaujal barevný dřevořez Jarmily Janůjové Motýl.

Studentskou cenu porota vybírala z celkem 116 děl. Cenu si odnesl student třetího ročníku AVU Vojtěch Pálka za počítačovou grafiku pojmenovanou V pokoji.

Čestnou cenu poroty dostal akademický malíř Pavel Sukdolák za grafický list Vír IV, a to s přihlédnutím k umělcovu celoživotnímu dílu.

Cena Vladimíra Boudníka je pojmenovaná po průkopníkovi netradičních grafických technik. Soutěž vznikla v roce 1995. Je určena českým autorům všech generací. V prvním ročníku porota posuzovala několik desítek děl, posledních několik let se počet zaslaných prací ustálil na přibližně čtyřech stovkách. Loni cenu získal grafik a malíř Zdeněk Sýkora, který letos slaví devadesátiny.