Gotické sklepy pod Národní by se mohly stát kulturní památkou

Praha - Archeologové z Národního památkového ústavu chtějí, aby se gotické sklepy, které na podzim odkryli na místě plánovaného Copa Centra u pražské Národní třídy, staly kulturní památkou. Investor už po objevení jedenácti sklepů - pozůstatků domů, které byly koncem 70. let minulého století strženy kvůli výstavbě metra - uvedl, že prostory nejspíše zachová a zpřístupní veřejnosti. Prohlášení za kulturní památku by pomohlo k jejich zachování.

Archeologové nyní připravují potřebnou dokumentaci, v únoru pak budou o návrhu jednat v NPÚ. Vyhlašování kulturních památek má na starosti ministerstvo kultury. Rozhodovací proces může trvat týdny, měsíce, ale i roky.

Jedenáct sklepů zabírá plochu přibližně 550 metrů čtverečních. Historie domů, které nad sklepy stály, sahá až do období založení Nového Města Karlem IV. v polovině 14. století. Jejich středověkými majiteli byli například sladovník, kovář, pergameník, kloboučník, písař nebo hřebenář.

Podle vedoucího výzkumu Tomasze Cymbalaka přislíbil investor, kterým je společnost Copa Group, zachovat alespoň část sklepů. Kvůli tomu se ale musí změnit plány stavby, což je technicky poměrně náročné. 

Co by mohlo ve sklepech v budoucnosti být, zatím není jasné. Podle Jaroslava Podlisky z NPÚ by se daly využívat například jako vinotéka nebo reprezentativní prostory. Záležet ale bude na investorovi.

Archeologický průzkum bude snad pokračovat v únoru

Výzkum na místě budoucího multifunkčního objektu Copa Centrum nad stanicí metra Národní třída začal koncem července. Archeologové jej označují za jeden z nejdůležitějších v centru metropole v posledních letech.

Vědcům se díky vykopávkám podařilo například dokázat, že na zkoumané místo na pomezí Nového a Starého Města zasahovalo osídlení z 12. století. V základech zbořených domů nalezli také náhrobky z blízkého zaniklého židovského hřbitova.

Část plochy výzkumu již archeologové předali investorovi, na části se ale vykopávky zastavily. Podle NPÚ totiž investor nesplnil dohodnuté podmínky. O pokračování výzkumu se nyní jedná. Podliska doufá, že by se archeologové mohli na plochu vrátit v druhé polovině února. Původně ale NPÚ předpokládalo, že výzkum skončí na začátku ledna.