Irglová a Hansard se začnou přísně radovat v Česku

Praha/Brno - Markéta Irglová a Glen Hansard, duo, které za píseň Falling Slowly z filmu Once získalo Oscara, zahájí v České republice evropské turné. Dvaadvacet koncertů v celkem dvanácti zemích odstartují vystoupením v Praze (1. února) a Brně (2. února). The Swell Season, tedy Irglová a Hansard, představí nové abum Strict Joy, které navazuje na jejich soundtrack k filmu Once.

„Důvodem, proč turné začíná právě u nás, je nejen to, že Markéta je zde doma, ale i podpora posluchačů a fanoušků v době, kdy byl celosvětový úspěch v nedohlednu,“ uvedl Marek Irgl, otec Markéty, který Glena Hansarda a jeho The Frames přivedl na česká pódia.

Členové Hansardovy kapely doprovodí svého lídra i na truné ke Strict Joy. Předskokanem bude americký písničkář Josh Ritter, úspěšný hudebník, kterého kdysi objevil Hansard v jednom z malých klubů.

Album Strict Joy obsahuje dvanáct nových písní, které jsou jak společným dílem Hansarda a Irglové, tak i obou samostatně. Skladby vznikly v průběhu loňského roku a dokumentují dobu velkých změn. Název si autoři půjčili z díla irského básníka Jamese Stephense.

„Strict Joy znamená Přísná radost, což je zvláštní snoubení obou slov, ale pro mě to znamená, že když člověk bere věci takové, jaké jsou, dobré či špatné, může být šťastný a radovat se z každého dne, neboť i když je pravda, že by se mohl mít líp, také by se mohl mít i daleko hůř,“ podotkla k desce Irglová.

Od Škvoreckého k Simpsonům

0Spolupráce Glena Hansarda a Markéty Irglové se datuje od roku 2003, v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Glenova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once režiséra Johna Carneyho, který se stal hitem po celém světě. Hansard s Irglovou napsali nejen soundtrack, ale ve snímku hráli i hlavní role. V únoru 2008 získali za píseň Falling Slowly Oscara v kategorii Nejlepší původní píseň. Jejich postavy se také později objevily v jedné epizodě seriálu Simpsonovi.

Glen Hansard a Markéta Irglová
Zdroj: ArsMarketing