Politická píseň Sokolov: bez podpory kraje, ale bohatší

Sokolov - Žádnou dotací letos Karlovarský kraj nepodpoří obnovený Festival politické písně v Sokolově. Organizátoři jsou přesvědčeni, že jde o odvetu levicového vedení hejtmanství, protože na loňském ročníku byl Jiří Paroubek loni zvolen Papalášem roku. Město Sokolov naopak svůj příspěvek navýšilo, akce s podtitulem Festival proti pasivitě se uskuteční na počátku června s delším a pestřejším programem.

Festival politické písně navázal na akce z dob socialismu, ale pouze názvem. První ročník měl podtitul Festival proti papalášství, koncerty obstaraly kapely jako Švihadlo, Garáž, Znouzectnost anebo The Plastic People of the Universe, underground zastupovali například i básník Ivan Magor Jirous nebo výtvarná skupina Ztohoven. Cenu Papaláš roku přebírala za Jiřího Paroubka jeho žena.

Na zahajovací ročník dal krajský úřad třicet tisíc korun, na letošní nic. „Možná, že to bude za to hlasování na hlavním koncertě festivalu. Jiný důvod mě nenapadá,“ říká organizátor festivalu Miroslav Baletka. „Prezentovalo se to jako akce, která ještě nenašla své místo v tradičních kulturních akcích kraje,“ říká radní kraje pro kulturu Eva Valjentová (KSČM). Výsledky ankety podle ní mezi důvody nezazněly.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Festival politické písně Sokolov zařadil deník MF Dnes do ankety o Kulturní událost Karlovarského kraje roku 2009. „Politická píseň patří jednoznačně k akcím, o které hlasuje nejvíce lidí,“ upozorňuje vedoucí krajské redakce MF Dnes Josef Šorfa.

Letošní ročník, konaný od 31. května do 5. června, bude mít podle pořadatelů rozpočet 1 200 000 Kč. 400 tisíc poskytne město Sokolov, čímž navýší svůj příspěvěk z loňského roku, zbytek shánějí pořadatelé u sponzorů. „Ankety budou i letos, opět s námi bude spolupracovat výtvarná skupina Pode Bal. Kromě tuzemských kapel přijedou i hosté ze zahraničí,“ slibují. Mezi pozvanými je například i výtvarník David Černý.