Noblesní glosátor Lasica baví již několik generací

Bratislava – Ten chytřejší z humoristické dvojice Lasica – Satinský se právě dožívá sedmdesáti let. Milan Lasica i po odchodu svého partnera svým inteligentním humorem a nenapodobitelným glosujícím stylem baví již několik generací. Kromě hraní ale Lasica píše, zpívá, režíruje a v posledních letech také coby majitel divadla podniká. Jako spolumajitel a ředitel bratislavského Studia L+S je nyní spokojený. Jak se svěřil v jednom z rozhovorů, to, že se po tak dlouhé době stal divadelním podnikatelem, je pro něj úžasnou satisfakcí.

„Rád skáču do řeči a glosuji,“ přiznává se Lasica, který je považován za mistra improvizace. Ta je ostatně pro něj na jevišti určující. „Je to něco, co umím, bez čeho si svá vystoupení nedokážu představit,“ říká. Vzorem mu v tom byli herci jako Miroslav Horníček či František Dibarbora. Pod jejich vlivem prý také zatoužil bavit lidi. Za postavou komika, který si brilantně hraje s jazykem, ale vždy stál velký introvert, jež celý život bojoval s trémou a ostychem.

V divadle hraje, režíruje a sklízí úspěch. Naposledy s hrou Na fašírky mi nesahej, ve které se spolu s Milanem Kňažkem vrací k autorskému divadlu. Hru již představili i v Praze, kde se hitem před dvěma lety stala též inscenace hry Půldruhé hodiny zpoždění. Komedie byla nejen hereckým koncertem Milana Lasici, ale i jeho herecké partnerky Daniely Kolářové.

Duo Lasica – Satinský

Herci se dali dohromady v roce 1959 a na dlouhá léta vytvořili nerozlučnou dvojici. Tu ukončila až Satinského smrt v roce 2002. V centru jejich pozornosti stála absurdita. Verbálním humorem se pokoušeli demonstrovat, „jak je nemožné se domluvit“. Herecké partnerství přežilo i 17 let zákazů a nejrůznějších ústrků ze strany minulého režimu. Podle Lasici prý dvojice do roku 1989 „utržila“ na 30 různých divadelních vyhazovů.

Z dvojice vycházel Lasica jako ten klidnější, vždy nad věcí, naopak Satinský byl za spontánního, zemitého chlapíka, kterého jen tak něco nezdolá. Spolu vytvořili bezpočet autorských relací. Asi nejpopulárnější byl kabaretní program Ktosi je za dverami. Účinkovali například v Tatře revue a v Divadelním studiu (Divadlo na korze), působili také v divadle Večerní Brno.

Filmový herec Lasica

Jako filmový herec se objevil ve více než 30 snímcích, pod mnohými byli podepsáni čeští režiséři. Například: Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), Tři veteráni (1983), Vážení přátelé, ano (1989), Saturnin (1994) či Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Lasica zůstává i v současnosti hercem vpravdě česko-slovenským. Fakt, že byl vždycky jedním z nejznámějších Slováků v Čechách, připisuje šaramantní herec tomu, že „rád pracuje v zahraničí, kde se nemusí učit cizí jazyky“.

Lasica je i výborný textař

Texty psal již pro svoji první ženu Zoru Kolínskou, také pro Hanu Hegerovou a jeho věci často zpívá i Peter Lipa. Herec však u textů nezůstal, hudba je jeho velkou láskou, a tak se uplatnil i na poli pěveckém. Nejčastěji vystupuje s bratislavským orchestrem Bratislava Hot Serenades, vydal ale i společné album se zpěvákem Richardem Müllerem.   

Tvrdí, že se sedmdesátce nebrání, čím je starší, tím je totiž spokojenější. „Za takových 20 let to samou spokojeností nebudu moci vydržet,“ dodává s úsměvem.

Milan Lasica

pochází ze Zvolena, celý život však prožil v Bratislavě. Vystudoval dramaturgii, protože na herectví si kvůli ostychu netroufal. A díky své manželce, známé herečce a dnes také poslankyni slovenského parlamentu Magdě Vášáryové, pronikl i do „vyšších sfér“ politiky. Na zahraničních misích ve funkci velvyslankyně se po jejím boku často neobjevoval, přesto však s pobavením vzpomíná na chvíle, kdy ho v Rakousku uctivě oslovovali „Herr Vášáryová“. Díky její kandidatuře na prezidentku se prý také těšil na roli slovenské „první dámy“.

Herec Milan Lasica
Herec Milan Lasica
Více fotek
  • Herec Milan Lasica zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3237/323675.jpg
  • Tři veteráni zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3237/323670.jpg
  • Milan Lasica a Magda Vašáryová zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2919/291807.jpg
  • Tři veteráni zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140154.jpg