Mezi Prahou a Drážďany leží Vietnam

Praha – Německo-švýcarská divadelní skupina Rimini Protokoll uvede 3. února na Nové scéně Národního divadla v Praze a 5. února v brněnském Divadle Reduta Národního divadla Brno své úspěšné představení „Vùng biên giới“, ve kterém účinkují neherci - členové vietnamských komunit v Praze a Drážďanech. Projekt, který po své premiéře loni v listopadu v rámci „Zipp – česko-německých kulturních projektů“ na Pražském divadelním festivalu německého jazyka vyvolal velký ohlas, zavádí diváky do světa vietnamských přistěhovalců z oblasti na česko-německé hranici (vietnamsky „vùng biên giới“).

V multimediálním představení, jemuž předcházelo rozsáhlé mapování, rešerše a rozhovory s příslušníky obou komunit, se prolínají osobní příběhy s projekcemi filmů a fotografií z dané doby. „Autentické postavy nabízejí nejen pohled do svého životního prostoru, ale i příležitost, abychom s nimi sdíleli jejich pohled na svět náš,“ říká Katrin Klingan, vedoucí Zipp.

„Jde o představení, které má stejný význam jak pro diváka v Drážďanech, tak i v Praze. Prostřednictvím třetí skupiny nabízíme nový pohled na vlastní zemi a evropské sousedství,“ říkají z Rimini Protokoll, kteří jsou držiteli mnoha prestižních evropských cen a průkopníky tzv. „dokumentárního divadla“. V jejich představeních vystupují neherci, zástupci konkrétních profesí, komunit a životních osudů. U nás slavili v minulosti úspěch také s projekty „Karel Marx: Kapitál, první díl“ a „Mnemopark – A Mini Train World“.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Představení „Vùng biên giới - Místo na hranici“ vzniklo v koprodukci Zipp – česko-německé kulturní projekty, iniciativy Spolkové kulturní nadace, Pražského divadelního festivalu německého jazyka, Státní činohry Drážďany a Národního divadla v Praze. Představení, v němž zazní němčina, čeština i vietnamština, bude tlumočeno do češtiny.

Rimini Protokoll

Zakladatelé (Helgard Haug, *1969, Stefan Kaegi, *1972, Daniel Wetzel, *1969) vzbudili svými představeními a rozhlasovými hrami velkou pozornost, jsou držiteli mnoha prestižních evropských cen. Časopis Theater der Zeit je označil například za „protagonisty a zakladatele nového směru ´divadla reality´“. Od roku 2002 se ve své divadelní práci zaměřují na jednotlivce, amatéry, s jejich biografiemi a profesemi, protože jedině ti mají sílu zpochybnit společenské normy a zavedená klišé nebo je zcela zrušit. A vzhledem k jejich zkušenostem a jedinečnosti je Rimini Protokoll prohlašuje za experty – experty všedního dne, experty na život, který vedou. „Vycházíme z toho, že divadlo je zcela zvláštním místem pro uvádění životních osudů jednotlivce: je rychlejší, otevřenější, přímější a poctivější než jakákoli jiná forma umění.“

Svojí prací chtějí rozvíjet další možnosti divadla jako žánru, neobvyklé pohledy na naši skutečnost. Zkouškám představení předchází obsáhlé rešerše, castingy a rozvíjení konceptů, které tvoří zhruba dvě třetiny práce. Od roku 2004 tvoří v Berlíně.

Rimini Protokoll / Místo na hranici
Rimini Protokoll / Místo na hranici