Sýkora: Poezie, struktury, linie… a extrémy

Praha - U příležitosti dnešních 90. narozenin významného českého malíře a grafika Zdeňka Sýkory vyšla knížka básní Bohumily Grögerové a Josefa Hiršala Poezie, struktury, linie. Bibliofilské vydání má náklad sto kusů a každé doplňuje šest Sýkorových serigrafií. S knížkou vydává také dva Sýkorovy grafické listy, které sice pocházejí z 60. let, avšak nikdy nebyly realizovány; mají tedy vročení 1967/2010. Devadesátiny významného českého výtvarníka připomínají také dvě výstavy.

Sýkorovo letošní jubileum již předznamenala výstava v Galerii Zdeněk Sklenář, která začala 23. ledna a potrvá až do 27. března. Komorní prostory nabízejí nejen starší a nové grafické listy, ale i rozměrné malby. Ve světové premiéře je zde pod názvem Extrémy představensoubor osmi grafických listů, serigrafií – Černo-bílá struktura 1967/2009.

Velkou retrospektivní výstavu připravuje umělci na letošní rok Galerie hlavního města Prahy. Začne už 19. února v Městské knihovně a představí jubilanta jako malíře, který se již více než 50 let systematicky věnuje zkoumání jazyka výtvarného umění. V reprezentativním výběru stovky prací ze zahraničních a českých sbírek budou vystaveny rané abstraktní práce z konce 50. let, struktury z let 60. a na principu náhodnosti založené liniové obrazy z období posledních 30 let.

Zdeněk Sýkora se narodil 3. února 1920 v Lounech, kde dodnes žije. Patří k vedoucím reprezentantům abstraktně-konstruktivního umění a k nejvýznamnějším českým malířům druhé poloviny 20. století. I v mezinárodním měřítku je průkopníkem využívání počítače ve výtvarné tvorbě. Vytvořil si vlastní metodu řízené náhody - barevné linie vznikají tak, že počítač vygeneruje číselnou řadu, která určuje směr, šířku i barvu malovaných linií.

Kromě volné tvorby svou metodu Sýkora uplatnil i v monumentálních realizacích v architektuře. Největší prací, kterou navrhl se svojí manželkou, byly rozměrné malby pro novou budovu podniku Řízení letového provozu v Jenči u Prahy, jež byla otevřena v roce 2006. Svým dílem je zastoupen v mnoha veřejných i soukromých sbírkách v tuzemsku i zahraničí.

Je jedním z mála českých autorů, jejichž dílo je součástí stálé expozice pařížského Centre Pompidou. Jedná se o jeho stěžejní dílo Linie č. 24 - Poslední soud o rozměrech tři krát tři metry. Sýkora patří k několika málo českým současným umělcům, jejichž díla na tuzemských aukcích dosahují milionových hodnot, jeho práce na papíře se pak prodávají až za statisíce.

Obraz Zdeňka Sýkory
Obraz Zdeňka Sýkory
Více fotek
  • Obraz Zdeňka Sýkory zdroj: Centrum pro současné umění Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1404/140329.jpg
  • Serigrafie Zdeňka Sýkory v knize Stephena Hawkinga a Rogera Penrose: Povaha prostoru a času (bibliofilie) zdroj: Nakladatelství Aulos http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1404/140336.jpg