Tomáš Umlauf fotí bez limitu

Praha - Výstavní síň Mánes připravila expozici fotografovi, který své snímky tvoří po celém světě. Tomáš Umlauf sám sebe označuje za poutníka, chodce, který hledá a dokumentuje skrz hledáček foťáku okamžiky své doby. Zachycuje okamžiky a lidi bez jakéhokoli omezení, bez limitu. Odmítá nechat se čímkoli (technikou, formou, obsahem) svazovat. Výstava pod názvem Tomáš Umlauf Photographs nebo-li Foto bez limitů probíhá Od 5. do 28. února.

„Když fotím, nechci se ničím vázat. Vůbec ničím. Záleží mi jen na tom, abych zachytil to, co se mi líbí, aby mé fotky měly atmosféru. Je mi jedno, jestli je to smutek, radost nebo cokoliv. Jde mi jen o krásu, estetiku a vyrovnanost. Chci být “free” a používám pro to anglické slovo, protože je neuniverzálnější, nejsvobodnější a má fotografie musí splnit tento aspekt, jinak spoušť nezmáčknu. Je to má koncepce a můj přístup, který mě řídí, když fotím. Vidím v tom nadřazený systém naší existence a našeho bytí. Svět je kulatý, tedy čára bez konce, která je dokonalá a na ní se procházím, časově limitován,“ říká Tomáš Umlauf.

Autor ve svých fotografiích poutavě kombinuje krajiny vedle lidí, časově a tematicky odlišné předměty, které zdánlivě nemají nic společného. Pozoruhodným způsobem pracuje s černobílou fotografií. Sám vysvětluje: „Myslím si, že v černobílé fotografii je založený bipolární zákon naší jsoucnosti i naší vědy: pro a proti, plus a mínus, muž a žena, černá a bílá. A to mezi tím zkusme spojit. Hledáme-li šedou?“

Tomáš Umlauf vystavoval v českých i světových galeriích (např. Crescent Arts Center – Belfast v r. 1994, M&M Gallery – New York v r. 1996, Goethe Institut – Praha v r. 2002 nebo Trafohalle – Bremgarten v r. 2007).  

Otevírací doba Výstavní síně Mánes je od 10 - 18 hodin, mimo pondělí.

Tomáš Umlauf / Maroko 2003
Tomáš Umlauf / Maroko 2003