Morganovi - medvědí služba Marka Lawrence

V romantické komedii Morganovi nenapravitelného režijního romantika Marka Lawrence je všeho nějak moc – příliš roztomilých vrásek nad psím pohledem Hugha Granta, příliš pištění afektované Sarah Jessiky Parkerové, příliš zvířátek, včetně vycpaných, příliš venkovských balíků, kýčovitého hvězdného nebe nad hlavou a mravního zákona v nás. Dost všeho na to, aby Morganovi uvízli v divákově hlavě jako ta vlažná komedie, jak v ní hrála ta z toho Sexu ve městě a ten fešák z té Lásky nebeské a taky ten… medvěd?!

Lawrence (Hudbu složil, slova napsal a Láska s výstrahou, do obou romantických komedií obsadil Hugha Granta) ve svém posledním filmu sází na komediální potenciál zaručeného triptychu. Na napětí, o které se stará nájemný vrah pronásledující naše hrdiny, na protiklad město – venkov, kde se před ním Paul a Meryl Morganovi schovávají, a na jiskry, které by měly mezi manželi lítat při partnerské krizi tím víc, čím víc mají v nucené blízkosti příležitostí brousit si o sebe zuby.

0Paul Morgan podvedl svou ženu Meryl, ale nechce, aby jedno nešťastné uklouznutí rozbilo jejich manželství. I Meryl Paula pořád miluje, jenom „potřebuje čas“. Toho se jí dostane vrchovatě, když se oba stanou svědky vraždy. Policie, aby je ochránila před nájemným zabijákem Vincentem (Michael Kelly), uklidí oba manžele do zapadlé vesnice ve Wyomingu. V místě, kde vychází časopis Rodeo, žijí medvědi a je takové ticho, „že můžete slyšet štěpení vlastních buněk“, mají Paul a Maryl dostatek času na lepení svého vztahu. S životem na venkově i s receptem na dobré manželství jim vydatně pomáhá šerif Clay (Sam Elliott) a jeho žena Emma (Mary Steenburgenová).

Nájemný zabiják, kterému se Morganovi připletou do cesty, není součástí detektivní linie příběhu. Má v podstatě jen funkci zdůvodnění, proč se Paul a Meryl přestěhují z New Yorku na americký zapadákov, a za odměnu dostane svých pět minut slávy v závěru filmu coby atrakce na wyomingském rodeu.

Divákův úsměv po většinu času neloudí ani napětí mezi rozhádanými manželi. Morganovic slib „dokud nás smrt nerozdělí“ se sice v manželské praxi ukazuje jako velmi optimistická představa, zvláště v případě „smrt sešlostí věkem“, k válce Roseových (ne, že by ta byla zrovna veselá) má ale jejich vztah daleko. Nepopichují se, neuráží, nejsou vůči sobě ironičtí – to vše za ně zvládají jejich asistenti, kteří jsou jinak ve filmu celkem zbyteční –, natož aby si nařezávali nohy od židle nebo sypali do ústní vody pepř. Jsou k sobě ohleduplní, otevření, chápající a jsou… nudní. 

Nejvíce komedie tak Marc Lawrence vykřesal z protikladu hektického velkoměsta a poklidného amerického venkova, kde jsou sice lidé na první pohled poněkud legrační ve své civilizační zaostalosti a naivitě, ale na druhý, maximálně na třetí, pod nepřátelskou slupkou honáků krav moudří, přátelští a pospolití. I Morganovi se poměrně rychle přestanou ke svým novým sousedům chovat, jako kdyby chodili v sukýnkách z trávy a dorozumívali se posuňky (což by je bylo bývalo ani moc nepřekvapilo), spřátelí se s nimi a především se svými „hostiteli“ – mlčenlivým šerifem Clayem a jeho ženou do nepohody.

Nic to nemění na tom, že Morganovi jsou měšťáci jako vystřiženi z odstrašující příručky o Pražácích a přijmout je mezi sebe vyžaduje od venkovanů notnou dávku shovívavosti. Role udivených účastníků školy v přírodě bohužel ani jednomu příliš nesedí. Parkerová po většinu filmu působí nepříjemně afektovaně a jako někdo, kdo ještě nedávno opravdu věřil, že krávy jsou fialové. Grant je důkazem, že diblíkovství bez vhodných kulis sklouzává od dvaceti výš stále více od roztomilosti ke směšnosti. Jako chlapecký padesátník má Grant šarm možná v londýnské kavárně, kde roztržitě bryndá kafe po ubruse, ale ne se stetsonem na hlavě a holínkami na nohou, když si se stejnou neohrabanou roztržitostí stříkne do očí odpuzovač proti medvědům. 

Morganovi nejsou filmem, který by diváky urážel trapností, ale ani filmem, k němuž byste se chtěli vrátit, až dostanete chuť pustit si trochu romantiky. Chybí šťáva, která šablonovitý příběh povýší na zábavu, a hrdinové, kteří by vám nebyli jedno. Coby potenciálnímu romantickému páru prokázal Lawrence Sarah Jessice Parkerové a Hughu Grantovi spíše medvědí službu. A za medvědy v tomhle snímku zaplaťpánbůh.

Morganovi (Did You Hear About the Morgans?) – v kinech: od 4. února; režie: Marc Lawrence; hrají: Hugh Grant, Sarah Jessica Parkerová, Sam Elliot, Mary Steenburgenová, Elisabeth Mossová, Michael Kelly aj.

Morganovi
Morganovi
Více fotek
  • Morganovi zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139780.jpg
  • Morganovi zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139783.jpg
  • Morganovi zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139788.jpg
  • Morganovi zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139787.jpg
  • Morganovi zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1398/139785.jpg