Sklárny ve Světlé se staví na nohy přes design

Světlá nad Sázavou – Znovu vzkříšená sklárna ve Světlé nad Sázavou představila nedávno na prestižní pařížské přehlídce designu Maison et Objekt kolekci váz, která je předzvěstí nových výrobků. Pochází z autorské dílny designéra a také ředitele Crystalite Bohemia, nového vlastníka skláren, Martina Faita. Do jara se sklo ze Světlé, která má mnohaletou tradici, chce prezentovat na dalších dvou prestižních výstavách ve světě.

„Kolekce je součástí strategie, s níž chceme do budoucna upevnit značku a zlepšovat celkově image,“ poznamenal Fait k pařížskému úspěchu. Novou kolekci sklárny vyrobily i pro únorový veletrh ve Frankfurtu, kde chtějí oslovit odběratele jednoduchostí a cenovou dostupností výrobků. „Připravili jsme čtyři kolekce – dvě nápojového skla a dvě dárkového skla,“ přiblížil nabídku Fait.

Nový vlastník Crystalite Bohemia rozjel výrobu ve Světlé nad Sázavou téměř přesně rok poté, kdy byly sklářské pece zastaveny kvůli zadlužení. Sklárna v současné době zaměstnává tři stovky lidí a specializuje se na výrobky z nové skloviny, které jsou prodávány do 45 zemí celého světa. Letos se podařilo navázat obchodní spolupráci s Ruskem.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

„Do konce roku 2009 se ve Světlé snížila nezaměstnanost z 20 na 14 procent,“ potvrdil Martin Kouřil z Úřadu práce v Havlíčkově Brodě. Ředitel Crystalite Bohemia Martin Fait připouští, že pokud se výrobě bude dařit, vznikne až stovka dalších pracovních míst.

O tom, jak se sklárnám bude dařit v dalších letech, rozhodne mimo jiné i dubnový veletrh v New Yorku, kde Crystalite Bohemia představí nejen nové kolekce, ale i tradiční sortiment užitkového skla.