Jan Budař odtajní adepty na Lvy

Praha - Snímky, které mezi 34 hranými a 12 dokumentárními českými filmy minulého roku získají nominace na výroční ocenění Český lev, budou slavnostně vyhlášeny dnes večer v kině Lucerna. Moderátor večera, držitel čtyř Českých lvů, herec a hudebník Jan Budař si na pódium pozve například Aňu Geislerovou, Zuzanu Bydžovskou nebo Petra Čtvrtníčka. Kromě nominací ve 13 kategoriích bude vyhlášen první Český lev 2009 za nejlepší zahraniční film. Majitele naleznou i ceny filmové kritiky v celovečerní hrané i dokumentární tvorbě a oznámen bude vítěz soutěže o nejlepší filmový plakát, nejoblíbenější snímek portálu Kinobox a legálně nejstahovanější film. Předávání bude živě přenášet od 20.00 ČT2.

Podle režiséra večera a předsedy České filmové a televizní akademie Petra Vachlera byl inspirací večera snímek Avatar režiséra Jamese Camerona a dokumenty na pokraji sci-fi. „Chybět nebudou ani loňská 'blbá blondýna' Iva Pazderková a Ester Kočičková,“ říká Vachler. Ohlášen je podle něj Elvis Presley, tentokrát v ženské podobě.

Herec, scenárista, zpěvák a muzikant Jan Budař nominační večer už jednou uváděl. „Šel jsem do toho znovu především proto, že se mi letošní koncepce večera zdála zajímavá,“ říká. Dlouho dopředu věděl, že opět zazpívá svou veselou píseň „Ať žije Český lééév, ať žije český fííílm“, kterou doplnil o další žertovnou sloku. Píseň žije i ve formě upoutávky, v níž je Budař jediným muzikantem hrající kapely. V Lucerně Budaře na bubny živě doplní členové skupiny Tam Tam Orchestra.

Vyhlašovací večer Českých lvů se uskuteční 6. března tradičně ve Velkém sále Lucerny, v přímém přenosu ČT. Moderátory budou Boleslav Polívka, který je uváděl už několikrát, naposledy loni se svou dcerou Annou, a Pavel Liška.