Kawasakiho růži doprovodí na Berlinale šest českých filmů

Berlín - Na jubilejním 60. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale se představí sedm českých filmů. Hlavním reprezentantem české kinematografie bude nejnovější snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Na Evropském filmovém trhu se pak vedle Kawasakiho růže představí snímky Protektor, Nestyda, Peklo s princeznou, Lištičky, Dvojka a dokument Miloš Forman: Co tě nezabije… Festival začne 11. února.

„Umělecky ukazuje to, co máme na českém filmu už desetiletí rádi - velké řemeslné umění,“ zhodnotil nedávno Hřebejkovu novinku šéf sekce Panorama, v níž bude film uveden, Wieland Speck. Příběh řeší společenské otázky spojené s udavačstvím a spoluprácí s StB za minulého režimu.

Do dvacítky filmů, které se budou ucházet o zlaté a stříbrné sošky medvědů, se ani letos žádný český zástupce neprosadil. V hlavní soutěži Česko nemělo své želízko v ohni od roku 2007, kdy do ní byl zařazen film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.

Mezinárodnímu filmovému průmyslu a tisku se představí jako jedna z letošních „shooting star“, tedy mladých hereckých nadějí, Kryštof Hádek. Mezinárodní premiéry Kawasakiho růže by se příští týden měli zúčastnit herci Martin Huba a Lenka Vlasáková, fotograf Antonín Kratochvíl a možná také český ministr kultury Václav Riedlbauch.

Hlavními hvězdami festivalu, který potrvá do 21. února, by měly být americký režisér Martin Scorsese, herci Gérard Depardieu, Ben Kingsley nebo Leonardo DiCaprio a herečky Jeanne Moreauová či Renée Zellwegerová, která zasedne v hlavní porotě.

Ivan Barnev a Jaromír Dulava při natáčení filmu
Zdroj: ČT24
Autor: Pavel Štoll