Cinematerapie - film, který vznikl na inzerát

Praha – Na počátku Cinematerapie, „reality show naruby“, odvysílala Česká televize inzerát, ve kterém diváky vyzvala, aby se zúčastnili castingu, na němž mohou říci svůj příběh. Jedenáct z nich pak podstoupilo několikaměsíční Cinematerapii, kterou jim nabídla kamera, prostředník mezi nimi a vnějším světem. V dokumentu s prvky hraného filmu zkoumá a pozoruje režisér Ivan Vojnár esejistickou formou, kdy jsou lidé ještě ochotni a schopni mluvit před kamerou sami o sobě a obnažit vnitřní život před senzacechtivým světem.

Reality show umožňují divákům vstoupit do emocionálně silných osobních příběhů lidí, jejichž osud tvarují desítky profesionálů. Cinematerapie je filmem, který zvolil trochu jinou metodu. Dvanácti protagonistům nenabízí plastické operace ani možnost setkání s někým, koho dlouho neviděli, ale nechává je ohlédnout se za svými často bizarními životy, a posunout se tak dál od palčivých traumat, která si v sobě nosí každý z nás.

0Text inzerátu: Česká televize vám nabízí možnost zúčastnit se natáčení dokumentárního filmu. Zajímá nás váš osobní příběh. Každý z vás je jedinečný. Dostanete příležitost otevřít své nitro a vyslovit to, co je pro vás důležité, promluvit o svém životě před kamerou. Na věku ani vzdělání nezáleží.

Samotný „casting na život“ nebyl zpočátku nic než experiment s otevřeným koncem. Jediným režijním zásahem byl výběr účastníků dokumentu, s nimiž pak štáb zůstal ještě následujících deset měsíců v kontaktu. Bez sebemenší senzacechtivosti, podbízení nebo naopak povyšování vznikl portrét jedenácti zcela různých lidí, kteří k sobě během natáčení našli společnou cestu.

Mluvit a vymluvit se

Intimní zpovědi odhalují citlivá místa i tabu v celospolečenském kontextu. Svědectví přinášejí lidé nejrůznějších generací, kteří žili na stejném území a měli v mnohých aspektech podobné životní zkušenosti a zážitky. Jejich osudy se navzájem proplétají a výpovědi mají nečekaně terapeutickou sílu. 

„Cinematerapie vznikla v čase všeobecného odcizení, kdy mnozí cítí potřebu otevřít své nitro třeba i neznámému člověku, ale možnosti mluvit a vymluvit se se jim nedostává. Jakmile takovou možnost dostanou, dochází nejen k úlevě, ale dokonce k pochopení některých událostí,“ vysvětlují tvůrci.

V českých kinech se Cinematerapie objeví na začátku dubna 2010.

Cinematerapie
Cinematerapie
Více fotek
  • Cinematerapie zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1410/140956.jpg
  • Cinematerapie zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1410/140955.jpg
  • Cinematerapie zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1410/140954.jpg
  • Cinematerapie zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1410/140953.jpg