Programově šílený Henry Rollins předloží své názory Čechům

Praha - Americký zpěvák, herec a spisovatel Henry Rollins dnes poprvé vystoupí v Česku se svým programem mluveného slova. Jeho vystoupení se uskuteční v Paláci Akropolis. Do širšího povědomí se Henry dostal především jako zpěvák legendární punkové kapely Black Flag nebo Rollins Band. V současné době se Rollins věnuje spíše literární tvorbě, moderování a vystupuje v roli pohotového řečníka. Právě tak ho dnes uvidí i pražské publikum.

Nesmiřitelný pozorovatel Ameriky a lidských slabostí proslul nejen svou mohutnou, potetovanou postavou. Vedle hudby se prosadil také jako spisovatel. Pódium pražského Paláce Akropolis dnes bude patřit Rollinsovu mluvenému slovu. Ostře komentuje posedlost mocí, zbraněmi, drogami, tupost a pohodlnost, včetně té vlastní. 

V průběhu devadesátých let a v novém tisíciletí se Rollins věnoval rozličným zájmům – měl vlastní show v rádiu i v televizi, jako moderátor působil krátce např. na MTV a objevoval se i v show Jackass a následném JACKASS: THE MOVIE a JACKASS 2.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

V českém překladu jsou k dostání tituly „Blues černýho kafe“, „Solipsista“ či „Nejsem tu moc často?“.

„Chcete dobré tělo? Pracujte na tom. Chcete úspěch? Pracujte na tom. Chcete být výjimeční? Dotkněte se šílenství… Abyste vytvořili skvělé věci, potřebujete alespoň trochu šílenosti.“ /Henry Rollins/

Henry Rollins

se narodil 13. 2. 1961 jako Henry Lawrence Garfield ve Washingtonu D.C. Vyrůstal v rezidenční čtvrti Washingtonu zvané Glover Park. Jeho rodiče se rozvedli, když byl ještě velmi malý, a dále ho vychovávala jen matka Iris. Jako dítě trpěl nízkým sebevědomím a tím, že nedovedl upoutat větší pozornost. Kvůli špatným známkám a chování byl poslán na vojenskou The Bullis School v Marylandu, kterou upřímně nenáviděl. Ale naučil se zde smyslu pro disciplínu a pracovní morálce. Navíc díky vzteku, který se v něm začal shromažďovat, začal psát, byť se zpočátku v povídkách jednalo o to, jak vyhodí školu do vzduchu a zabije všechny učitele.

Na konci 70. let se zapojil do punkové komunity v domovském Washingtonu. Henry se stal velkým fanouškem hardcore punkové kalifornské formace Black Flag a později i jejím zpěvákem. Opustil práci, prodal byt, auto, své příjmení změnil na Rollins (podle jazzového saxofonisty Sonnyho Rollinse) a nechal si vytetovat na tělo logo Black Flag. S kapelou působil 5 let.

V roce 1987 založil svoji vlastní skupinu Rollins Band. Hned jejich debut z roku 1987 - „Life time“ - zaznamenal úspěch. Henry zatím vydal bezmála dvacet CD mluveného slova a vystupuje s „mluvenými“ představeními i živě. Rollinsovy filmové role bývají spíše epizodního charakteru, ale za svoji kariéru se již objevil v docela slušném počtu snímků, z těch známějších můžeme jmenovat NELÍTOSTNÝ SOUBOJ či MIZEROVÉ 2. Svůj hlas propůjčil také do animovaného filmu BATMAN BEYOND: RETURN OF THE JOKER.

Henry Rollins
Henry Rollins