Rekonstrukci Karlova mostu si lze prohlédnout zblízka

Praha – Zájemci, kteří se chtěli dozvědět, jak probíhá rekonstrukce Karlova mostu, si mohli dnes přijít prohlédnout staveniště. Hodinové prohlídky s odborným výkladem se zúčastnila zhruba stovka lidí. Organizátorem dne otevřených dveří je společnost SMP CZ, která Karlův most opravuje. Dnešní prohlídka byla první z několika – možnost seznámit se s kritizovaným postupem prací na historicky významné stavbě mají zájemci do června, každé sudé pondělí od 16 do 17 hodin.

Skupinky s průvodci vyrazily na prohlídku od lodi na Kampě, kde jsou buňky pro zázemí stavby. Stavebníci nejprve lidem ukázali plány oprav, pak je zavedli přímo na místo rekonstrukce, aby si způsob jejího provádění mohli prohlédnout na vlastní oči.

„Komentáře jsou poměrně odborné, protože průvodci jsou lidé, kteří po technické stránce ví o stavbě úplně všechno a jsou připraveni zodpovědět každý dotaz,“ uvedl mluvčí SMP CZ Pavel Kameník. Prohlídky navazují na dny otevřených dveří, které stavební firma pořádá zhruba dvakrát do roka.

Video Rozhovor s Pavlem Kameníkem a Martinem Kadrmanem
video

Rozhovor s Pavlem Kameníkem a Martinem Kadrmanem

Opravy Karlova mostu jsou terčem kritiky, takže Kameník očekával, že mezi zájemci o prohlídku se objeví i ti, kteří postupy stavební firmy považují za chybné.

Martin Kadrman z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), která se angažuje v zastavení prací na mostě, Kameníkovy předpoklady potvrdil: „Prohlídky se zúčastníme z čiré zvědavosti. Nepředpokládám, že občany Prahy a ostatní zájemce bude SMP CZ informovat například o tom, že byly ničeny středověké kameny nebo že členem realizačního týmu není žádný odborník, architekt či památkář.“

Kameník namítá, že stavební firma k mostu přistupuje se vší vážností a důležitostí. „Když někdo nechce slyšet argumenty, tak je zkrátka neslyší,“ domnívá se mluvčí. Poukazuje na to, že SMP CZ má za sebou rekonstrukce téměř dvaceti mostů. „A když se podívám do starší historie, máme za sebou třeba přenesení a znovuvybudování Stádleckého mostu, který je také národní kulturní památkou. Nejsme firma, která staví pouze dálniční mosty,“ dodal.

Rekonstrukce Karlova mostu trvá již dva roky. Nejhlasitějšími kritiky oprav jsou členové ASORKD, kteří chtějí práce na mostě zastavit. Své argumenty předložili i komisařům UNESCO při jejich nedávné návštěvě Prahy. Odpůrci oprav také kvůli nešetrné rekonstrukci podali trestní oznámení na neznámého pachatele a chystají se podat další kvůli údajné ztrátě historicky cenných kamenných kvádrů.

Poškozený kámen (rekonstrukce Karlova mostu)
Poškozený kámen (rekonstrukce Karlova mostu)
Více fotek
  • Poškozený kámen (rekonstrukce Karlova mostu) zdroj: www.opravakarlovamostu.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1414/141330.jpg
  • Bourání vozovky při rekonstrukci Karlova mostu zdroj: www.opravakarlovamostu.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1414/141328.jpg