Upíři, vlkodlaci a postel, která vás sežere - začíná Festival otrlého diváka

Praha - Filmy, které svým vlastním, většinou velmi kontroverzním stylem zpracovávají témata jako násilí, sexualita a normy lidského chování, nabídne již pošesté kino Aero v rámci Festivalu otrlého diváka. Za hranice „dobrého vkusu“ se diváci budou moct vydat během projekcí 16 celovečerních snímků, mezi nimiž nebude chybět očekávaný druhý díl kultovního filmu španělských režisérů Jauma Balaguera a Paco Plazy REC2, který festival dnes zahájí. Přehlídka dále do 14. února nabídne sedm krátkých filmů, tematickou výstavu plakátů ve foyer a tetování přímo v kině.

Myšlenka na uspořádání přehlídky vznikla podle pořadatelů v souladu s novou tendencí filmové vědy chápat světovou kinematografii vcelku, a nikoliv pouze jako výsek skládající se ze jmen všeobecně slavných tvůrců a jejich snímků. Festival s podtitulem Přehlídka filmové (ne)estetiky nabídne snímky z celého světa, jejichž názvy hovoří samy za sebe: Jatka, Živoucí mrtvola, Vtělení ďábla, Vlkodlak, Lady Terminator, Sexuální dobrodružství Nerona a Poppey či Smrtelná postel: postel, která požírá.

Zahajující snímek REC2 podle pořadatelů „přímo navazuje na konec předchozího dílu – do karanténou izolovaného bytového domu plného krvežíznivých bestií tentokrát vstupuje speciální jednotka s úkolem vše vyčistit a posbírat vzorky pro výzkum. Tato prostinká premisa otevírá strhující frenetickou jízdu vypjaté hrůzy, excesivního násilí a adrenalinové akce“. V programu je dále hned třikrát například oblíbená mexická legenda ze 70. let El Santo - v boji proti vlkodlačím ženám, vražedným anonymům a proti Blue démonovi na Atlantidě. Program a další podrobnosti najdete zde.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Mládeži vstup zakázán

Kromě hororů se objeví i snímky pornografického charakteru, přístupné od 18 let - například francouzsko-italský film z roku 1982 Sexuální dobrodružství Nerona a Poppey nebo film bratrů Artieho a Jima Mitchelových z roku 1972 Za zelenými dveřmi. Závěrečný film Vlkodlak bude ve spolupráci s distribuční společností uveden v rámci festivalu v české predpremiéře. V režii Joa Johnstona se na plátně objeví Benicio Del Toro, Anthony Hopkins a Emily Bluntová.

Krev, slzy a křik ve filmovém plakátě

Ve foyer kina Aero je připravena doprovodná výstava československých a polských filmových plakátů s názvem Krev, slzy a křik, která diváky naladí na filmové kousky, které přišli zhlédnout. Kurátoři sbírky filmových plakátů Terryho ponožky sáhli do „nejspodnějších šuplat“. Celkovou festivalovou atmosféru v předsálí doplní již tradiční odvážné dekorace a kostýmy zaměstnanců kina.

Otrlé předkrmy

Letošní nabídka krátkometrážních předfilmů představí výběr z filmografie tvůrčího uskupení Natvrdlí, které své výživné snímky vytváří ve městě Třešť v srdci Vysočiny. Poetiku tvůrčího spolku popisují pořadatelé jako „metatextovou recyklaci mediálního odpadu všední české existence do formy postmoderní exploatace“. Šestici natvrdlých titulů doplní snímek Seance ověnčený řadou festivalových vavřínů. Autorem festivalové znělky je Gašper Šnuderl.

Smrtelná postel: Postel, která požírá
Smrtelná postel: Postel, která požírá
Více fotek
  • Smrtelná postel: Postel, která požírá autor: Kino Aero, zdroj: Kino Aero http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1416/141532.jpg
  • Dům ďábla autor: Kino Aero, zdroj: Kino Aero http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1416/141533.jpg
  • Vlkodlak autor: Kino Aero, zdroj: Kino Aero http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1416/141547.jpg
  • El Santo bojuje proti Blue Démonovi na Atlantidě autor: Kino Aero, zdroj: Kino Aero http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1416/141537.jpg